Így változik az oktatás szeptembertől

2013. augusztus 28. 07:52

Szeptember 1-jén lép életbe a köznevelési törvény számos változása: egyebek mellett jön a kötelező erkölcstan, illetve hittan; az általános iskolákban 16 óráig kötelező foglalkozások lesznek; illetve elindul a pedagógus-életpálya új rendszere, és megkezdi munkáját a tanfelügyelet is.

2013. augusztus 28. 07:52

A köznevelési törvény e héten elfogadott módosításával a pedagógus-életpálya rendszere és a béremelés már az idei tanévkezdéskor kiterjed majd a köznevelési intézményekben pedagógus munkakörben foglalkoztatott valamennyi munkavállalóra. A változtatás része az új típusú munkabeosztás, a heti kötelező óraszám átalakítása is. A többlettanítással járó óradíjak ennek kapcsán megszűnnek, és speciálisan a pedagógiai munkára kidolgozott értékelési és minősítési rendszer lép be. 

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere hétfői expozéjában hangsúlyozta: a javaslat biztosítja, hogy ne legyen többféle bér- és illetményszámítási rendszer. A módosítás költségvetési többletigénye az idén 32,5 milliárd forint, jövőre 152,9 milliárd forint. A 2011-ben tervezett bér 60 százalékát kapják most az érintettek, ez átlagosan 34 százalékos bérnövekedést jelent. A kormany.hu oldalon közzétett táblázat szerint főiskolai végzettség esetén a mindenkori minimálbér 157,8 százalékával számolva a bérek 154 644 és 293 824 forint közöttiek. Egyetemi végzettséggel a mindenkori minimálbér 172,9 százalékával számolva az alsó határ 169 442, a felső pedig 321 940 forint. A pótlékokat tartalmazó táblázat szerint intézményvezetőknek főiskolai végzettséggel 123 715, egyetemi végzettséggel 135 554 forint jár. 

Az osztályfőnöki, kollégiumban csoportvezetői pótlék 46 393, illetve 50 833 forint lehet. A két kategóriában a munkaközösség-vezetői pótlék 15 464, illetve 16 944, míg az intézményvezető-helyettesi 61 858, illetve 67 777 forint lesz. A módosítás rendelkezik arról is, hogy az oktatásért felelős miniszter által köthető köznevelési szerződés érvényességi ideje a jelenlegi 5 évről 1-5 évre változna, segítve ezzel a rugalmas átalakulásokhoz szükséges alkalmazkodást Az elfogadott változtatás lehetőséget teremt arra is, hogy a helyi közösségek érdekeinek képviselete megvalósuljon az iskolákban az intézményi tanácsokon keresztül. Ezekben a szülők és az önkormányzatok képviselői is jelen lennének.

Szeptemberben lép életbe az általános iskolában 16 óráig szervezendő foglalkozásokra vonatkozó szabályozás. A törvény szerint az általános iskolában 16 óráig foglalkozásokat, 17 óráig pedig felügyeletet kell biztosítani. A tanulóknak kötelességük a 16 óráig szervezett egyéb foglalkozásokon részt venni. Ezek a szabályok minden évfolyamra vonatkoznak. Tanítási órák délután csak az egész napos iskolákban vannak, más iskolatípusban csak kivételes esetben fordulhatnak elő, bár jogszabály ezt nem tiltja, tehát elvileg szervezhető délután is kötelező óra. A délutáni foglalkozások sokszínű program szervezését teszik lehetővé az iskolának, a szakköröktől kezdve a korrepetálásig, de az egyéb foglalkozások közé tartozik a napközi és a tanulószoba is.

A köznevelési intézményekben alkalmazott vezetők óraszámára vonatkozó új rendelkezések is ekkortól érvényesek. Hatályba lép a gazdasági, ügyviteli, műszaki, kisegítő és más alkalmazottak létszámának meghatározására vonatkozó új szabály. Hatályba lépnek továbbá az új finanszírozási szabályok, a pedagógusok és a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazottak bérét és annak járulékait a központi költségvetés finanszírozza. 

Ebben a tanévben indulnak el a köznevelésben a felzárkózást segítő Híd-programok, és ekkortól érvényesek az új csoport- és osztálylétszámok felmenő rendszerben. Ekkortól vezetik be az általános iskolában felmenő rendszerben az erkölcstant, illetve a hittant, és szeptembertől kell nyolc gyermek esetén a szülők kérésére óvodát vagy alsó tagozatot szervezni a kistelepüléseken. A hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermek, tanuló fogalmának meghatározása innentől kezdődően a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény szerint történik.  

A mindennapos testnevelésben részt vevők köre újabb évfolyamokkal bővül: az 1., 5., és 9. osztályosok mellett az idén a 2., a 6., és a 10. évfolyamra járók részére is kötelezően meg kell szervezni.

Megkezdi munkáját a pedagógusok munkájának külső szakmai ellenőrzését, értékelését végző tanfelügyelet. A köznevelési államtitkárság közölte: a külső szakmai ellenőrzés több mint negyedszázada hiányzik a magyar köznevelési rendszerből. A szeptemberben elinduló tanfelügyelet alapvető célja a nevelési-oktatási intézmények szakmai fejlődésének támogatása, a minőség biztosítása. Az ellenőrzés és az értékelés egységes szempontok szerint zajlik majd.     

Megújul a korábbi években alacsony hatékonysággal működő szaktanácsadói, tantárgygondozói rendszer is, a változás célja, hogy a pedagógust lehetőleg évente látogassa meg és lássa el tanácsokkal egy-egy megfelelően felkészült szakember. 

A tankönyvek ettől a tanévtől válnak fokozatosan ingyenessé az elsőtől a nyolcadik évfolyamig, továbbá a nemzetiségi nevelés-oktatásban és a gyógypedagógiai nevelés-oktatásban az első évfolyamtól kezdve felmenő rendszerben. 

A tanév során megalakul a Nemzeti Pedagógus Kar, amely az állami és önkormányzati fenntartású köznevelési intézményekben dolgozó pedagógusok önkormányzattal rendelkező köztestülete lesz. Feladata a többi között a hivatás különös szabályait rögzítő etikai kódex megalkotása, a pedagógiai célú közösségi szolgálat megszervezésének ellenőrzése, valamint az ezzel kapcsolatos tanácsadó, információs tevékenység működtetése.

Összesen 100 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
maszlinás borkány
2013. augusztus 28. 17:02
"A jelenlegi törvényi szabályozás nem emel ki felekezeteket, éppen ezért minden – a magyar állam által elismert – egyház taníthat saját felekezete szerinti hit- és erkölcstant. A jelenlegi szabályozás alapján ez 27 egyházat jelent. (2011. évi CCVI. törvény)" http://reformatus.hu/gyik/hittan/ Az elismert egyházak a következők: 1 Magyar Katolikus Egyház 2 Magyarországi Református Egyház 3 Magyarországi Evangélikus Egyház 4 Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége 5 Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (Statusquo Ante) 6 Magyarországi Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség 7 Budai Szerb Ortodox Egyházmegye 8 Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus - Magyarországi Ortodox Exarchátus 9 Magyarországi Bolgár Ortodox Egyház 10 Magyarországi Román Ortodox Egyházmegye 11 Orosz Ortodox Egyház Magyar Egyházmegyéje (Moszkvai Patriarchátus) 12 Magyar Unitárius Egyház Magyarországi Egyházkerülete (Magyarországi Unitárius Egyház) 13 Magyarországi Baptista Egyház 14 HIT Gyülekezete 1580 Magyarországi Metodista Egyház 1681 Magyar Pünkösdi Egyház 1782 Szent Margit Anglikán/Episzkopális Egyház 1883 Erdélyi Gyülekezet 1984 Hetednapi Adventista Egyház 2085 Magyarországi Kopt Ortodox Egyház 2186 Magyarországi Iszlám Tanács 2287 Krisztusban Hívő Nazarénus Gyülekezetek 2388 Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége 2489 Az Üdvhadsereg Szabadegyház Magyarország 2590 Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza 2691 Magyarországi Jehova Tanúi Egyház 2792 Buddhista vallási közösségek http://net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc2.cgi?docid=A1100206.TV Végiggondolta ezt valaki? Vagy hittan alatt mindenki csak a főbb keresztény irányzatok hittanára gondolt? Amúgy ez azt is jelenti, hogy a gyerek a kötelező tanóra keretében adott esetben nem tanulhatja a szülei által jónak tartott vallási alapelveket, mert a magyar parlament, ki tudja miért, szerintem merő tudatlanságból, nem fogadja el egyháznak pl. a taoista vagy a bahá'í közösséget, holott mind a kettő a maga több száz, illetve kb. 8 millió hívével világvallásnak számít.
pikkpakk
2013. augusztus 28. 11:37
szerintem lesz hamarosan Nemzeti Asszony nevelde is... 2 részre osztják majd.. 1. úri osztály : az 5 órai tea megtervezése,és levezénylése.. 2. paraszt osztály : tehénfejés...
maszlinás borkány
2013. augusztus 28. 10:20
Nem értem, az állam miért gondolja úgy, hogy jobb ha az iskola és nem én nevelem a gyerekemet. A lányom sportoló. Minden nap edzése van. Délután 2-től 6-ig, 1/2 7-ig. Rózsika szerint tehát hülyeség, hogy edzésre jár. Szomorú. Az állam miért nem premizálja azt, amit jónak gondol, miért teszi kötelezővé? Áporodott bolsevik gondolkodás. :( Azt tudja-e valaki, hogy a kötelező hittan mit takar. Van-e a szülőnek lehetősége arra, hogy megválassza, a gyereke milyen vallás hittanára jár? Köteles-e az iskola mondjuk muszlim vagy buddhista hittant is biztosítani vagy a hittan csak a keresztény hitelvek okítását takarja?
daermon
2013. augusztus 28. 10:11
Ez a "délután 4 ig..." dolog azért elég kérdéses még. Kéne 1 kis időt adni, mi is lesz belőle. Nehéz elképzelni, h. 1 komplett tantestület 16.00 ig malmozik bent a suliban. A másik a túlórák. Amikor bérrendezésről beszélünk, nem hinném, h.tárgyalási alap valahol is, h. túlórával mennyit kerestek 1esek. Tegye már föl a kezét aki a fix 200 helyett a 150+50 -et választaná, ahol az 50 értelemszerűen az esetleges túlórákból jön (term. nem valós adatok, csak a pl. kedvéért) Nem lehet "a tanárokról" beszélni, de azért eddig elég sokat hallhattunk a túlterheltségről, most meg kiderül, h. milyen jó is volt az, mert hogy megfizették... Sok szó esik étkezési jegyről, cafetériáról. Volt ahol azt se' tudták, hogy ilyen létezik. És nem hiszem, hogy ők kevésbé lelkes, v. odaadó pedagógusok voltak, mint néhány szerencsésebb önkormányzathoz tartozó pályatársuk...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!