Így mentette meg a Török Áramlat Közép-Európa országait az energiaválságtól
Összeszedtük, mit érdemes tudni a Török Áramlat stratégiai jelentőségéről.
A török kormány bocsánatot kért a rendőri túlkapásokért – mondta a Törökországban tárgyaló Németh Zsolt külügyi államtitkár csütörtökön telefonon az MTI-nek azzal kapcsolatban, hogy többen bírálták előző napi kijelentését.
Előzőleg a Párbeszéd Magyarországért (PM) azt közölte: felháborító, hogy Magyarország kormánya elfogadhatónak tartja azokat a rendőri túlkapásokat, amelyeket a török rendőrség a kormány támogatásával követett el az elmúlt hetekben. A PM csütörtöki közleményében azt követelte a külügyi államtitkártól, hogy szerdai kijelentései miatt kérjen bocsánatot a rendőri túlkapások magyarországi és törökországi áldozataitól és azoktól a magyar állampolgároktól, akik nem tartják elfogadhatónak az emberi jogok lábbal tiprását.
Ugyancsak csütörtökön Ertsey Katalin független országgyűlési képviselő, a külügyi bizottság tagja és Meszerics Tamás, az LMP országos választmányának tagja, külpolitikai szakszóvivő Németh Zsolt nyilatkozatát a „miniszterelnök félázsiai félzsarnokságok iránti romantikus vonzódásával” hozta összefüggésbe, s ezzel kapcsolatban értetlenségét fejezte ki. Azt írták: a zöld párt „már megdöbbenni sem tud azon, hogy Németh Zsolt államtitkár úr szerint a működő demokrácia bizonyítéka a vízágyú, könnygáz és gumibot férfias használata”.
Németh Zsolt a Törökországban, az isztambuli Gezi park átépítése miatt május végén kezdődött kormányellenes tüntetésekről azt mondta, hogy rendőri túlkapások a demonstrációk kezdeti szakaszában voltak. „A török kormány bocsánatot kért a túlkapásokért, és tárgyalásokat kezdett a tüntetés vezetőivel, továbbá megteremtette a békés tüntetések feltételeit” – hangsúlyozta a külügyi államtitkár, hozzátéve, hogy a tüntetések békésen zajlanak. „Mindez fontos bizonyítéka annak, hogy bízhatunk a török demokrácia erejében” – jelentette ki. Németh Zsolt szerdán az MTI-nek azt mondta, hogy a magyar kormány bízik a török demokrácia erejében, és támogatja az ankarai vezetést a belpolitikai fejleményeket illetően. Az utcai demonstrációk, a belpolitikai események látványosan igazolják, hogy Törökország működő demokrácia – tette hozzá.
A Törökországban tárgyaló külügyi államtitkár az MTI-nek nyilatkozva beszámolt arról is, hogy csütörtökön a Márvány-tenger partján lévő Izmitben részt vett a hatodik törökországi magyar tiszteletbeli konzulátus megnyitásán, valamint a tengerparton a kuruc hadvezér Thököly Imre és Zrínyi Ilona emlékművének felavatásán. Thököly Imre, Zrínyi Ilona második férje Izmitben hunyt el 1705-ben. Az új tiszteletbeli konzulátustól a magyar-török kulturális kapcsolatok és a két ország lakosságának együttműködésének további erősödést várják – mondta. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy Thököly-kultuszát Izmitben emlékházban is megörökítik.