Németh József, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetőjének közleménye szerint az árvízzel veszélyeztetett településeken kirendelt vízügyi műszaki felelősök koordinálják az előkészítő és védekezési munkákat. Több helyszínen ideiglenes homokzsáktöltő-telepet alakítottak ki. Reggelig a Duna több alpesi vízgyűjtő területén hullott jelentős mennyiségű csapadék, de hétfőn napokra megszűnik az esőzés. Június közepéig nem is kell újabb nagy esőzésekkel számolni a térségben – írták. Az előző 24 órában a bajorországi és felső-ausztriai vízgyűjtőkön sokfelé mértek 50-70 milliméter feletti, egy-két helyen 100 millimétert elérő értékeket.
A Győrhöz közeli Nagybajcs térségében hétfő reggel 5 órakor a vízállás 584 centiméter volt, kedd reggelre 650-670 centiméterre számítanak a szakemberek. Számításaik szerint Győrnél ugyanezen idő alatt 489-ről 550-570 centiméteres magasságig emelkedik a vízszint, tetőzéskor pedig a 830 centimétert is elérheti. A közlemény szerint a vízszint Esztergomnál a délelőtti órákban lépi át elsőfokú készültség küszöbét; ott és Komáromnál is harmadfokon tetőzhet a Duna. A Rábán és a Répcén kisebb vízállás-emelkedés tapasztalható, de érdemi árhullám kialakulására nem számítanak, a Lajta teljes szakaszán kissé emelkedik a vízszint – derül ki a közleményből.
A Duna magas vízállása és az Ausztria felől közeledő árhullám miatt hétfő délutántól határozatlan ideig a lakossági vendégek nem látogathatják a margitszigeti Hajós-Széchy Sportuszodát. A válogatott és egyesületi sportolók egyelőre a Széchy Tamás medencében megtarthatják edzéseiket, de ha a Duna vízszintje az előre jelzett ütemben emelkedik tovább, akkor a hét második felében az ő esetükben is szükség lehet az uszoda használatának korlátozására – közölte a Nemzeti Sportközpontok (NSK) hétfőn. Az NSK szakemberei már elvégezték az árvízhez kapcsolódó műszaki megelőző intézkedéseket.
„A védekezést már megkezdtük, lezártuk a zsilipeket, de már most olyan magas a Duna, hogy a szennyvízelvezető-rendszer nem működik tökéletesen, emiatt nem engedhetjük be a nagyközönséget az uszodába” – mondta Dala Tamás, a Nemzeti Úszó és Vízilabda Központ vezetője. Hozzátette: folyamatosan tartják a kapcsolatot a katasztrófavédelemmel és figyelik az előrejelzéseket: ha valóban 800 centiméter felett tetőzik a Duna, akkor mindenképpen homokzsákokkal kell megvédeni a létesítményt.