„Soros György igazi hazafi, aki egész életében a szabadságért küzdött” – így ünnepelte Alex Soros apja kitüntetését
Joe Biden az Egyesült Államok legmagasabb polgári kitüntetését adományozta a „filantróp” tőzsdespekulánsnak.
A német államfő alaposan tájékozódott, mielőtt magas állami kitüntetést adományozott Balog Zoltán magyar miniszternek – közölte kedden Joachim Gauck német szövetségi elnök hivatala, reagálva az ellenzéki Zöldek egy parlamenti képviselője által az emberi erőforrások miniszterének kitüntetésével szemben megfogalmazott kritikára.
Az államfői hivatal közölte: a kitüntetés adományozása előtt több forrásból tájékozódtak. A döntést különösen a Német Szintik és Romák Központi Tanácsának pozitív állásfoglalása határozta meg. A németországi szinti és roma közösségeket összefogó szervezet üdvözölte a Balog Zoltán kitüntetésére irányuló kezdeményezést, és hangsúlyozta, hogy a miniszter nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában rendkívüli érdemeket szerzett a romák érdekében végzett munkájával – közölte Joachim Gauck hivatala.
Viola von Cramon, a Zöldek parlamenti képviselője szerint a kitüntetés „óriási botrány”, mert Balog Zoltán a nemzeti romastratégiáért felelős miniszterként kiáll a romákkal szembeni „kirekesztő állami politikáért”. A politikus a Süddeutsche Zeitung című lapnak nyilatkozva hozzátette: Balog a „szeretetteljes szegregáció” politikáját követi, amely azt célozza, hogy kisegítő iskolákban oktassák a romákat, amit a Emberi Jogok Európai Bírósága etnikai diszkriminációnak minősített. Viola von Cramon szerint úgy tűnik, Joachim Gauck „elvesztette az emberi jogi ügyekben egyébként jól működő iránytűjét”. A politikus felszólította a német államfőt, hogy „korrigálja döntését” – áll a Süddeutsche Zeitung keddi beszámolójában.
Joachim Gauck a csillaggal ékesített nagy érdemkeresztet vállszalaggal nevű kitüntetést - a német érdemrendek között a második legmagasabb kitüntetést – adományozta Balog Zoltánnak a német-magyar viszony, valamint az emberi és kisebbségi jogok terén szerzett érdemei elismeréseként.
(fotó: Uwe Steinert, 2012)