Szigorítás jöhet Till Tamás gyilkosa miatt
Még börtönben kerülhet a panaszkodó elkövető – ha nem is emberölésért.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára szerint a kormány kész minden törvénymódosításra és „fokozottan vár és támogat” minden bírósági igazgatási intézkedést annak érdekében, hogy bírósági ügyek elhúzódása miatt ne lehessenek szabadlábon bűnelkövetők.
Rétvári Bence azzal kapcsolatban nyilatkozott az MTI-nek csütörtökön, hogy szerdán azonnali magyarázatot várt a Fidesz frakció Navracsics Tibortól, miként lehet szabadon két, idős embereket bántalmazó gyilkos. A frakció nevében magyarázatot kérő Varga István országgyűlési képviselő, az alkotmányügyi bizottság tagja szerdán a Blikk egyik áprilisi cikkére hivatkozva ismertette az esetet: R. E. és bűnbandája öregeket rabolt ki otthonukban, és kegyetlenül bántalmazta áldozatait, amibe ketten bele is haltak. A képviselő emlékeztetett arra, hogy a Fővárosi Törvényszék tájékoztatása szerint a vádlottak előzetes letartóztatása áprilisban lejárt, miután a bíróság a szakértői vélemény késedelme miatt nem tudta idejében befejezni az ügyet. A büntetőper négy év alatt nem zárult le, a vádlottak jelenleg házi őrizetben vannak.
Rétvári az ügy kapcsán az MTI-nek jelezte: a parlament már több érdemi módosítást is elfogadott a büntetőperek gyorsítása érdekében, így lett volna az eljárás során jogi lehetőség az elhúzódás megakadályozására. Ugyanakkor láthatóan további igazgatási vagy jogalkotási lépésre lesz szükség, ezért a javasolt intézkedésekről szóló jelentés május 29-én kerülhet a kabinet elé. Jelezte: korábban megkeresték az ügyészséget és a bíróságot az üggyel kapcsolatban levonható következtetések miatt. A parlamenti államtitkár szerint az adott ügyben több jogalkalmazó szerv együttes késlekedése vezetett ahhoz, hogy a gyanúsítottak elhagyhatták a börtönt. Jól látható, hogy a Fővárosi Törvényszék túlterheltsége az egyik oka az előzetes letartóztatás megszüntetésének – tette hozzá. Mint megjegyezte, meghaladja a százat azon büntetőügyek száma, amelyek már több mint három éve húzódnak a bíróságokon, és ezen ügyek közel fele a Fővárosi Törvényszéken zajlik.
Az ügyáthelyezés továbbra is az egyik megoldás az ilyen ügyek kezelésére, hiszen ha olyan vidéki bíróságokra kerülnek, ahol nincs tartós elhúzódás, akkor gyorsabban lezárulhatnak ezek az ügyek – mutatott rá. Rétvári Bence szerint nem fogadható el, hogy az igazságszolgáltatás rendszere olyan embereket, akik részben maguk is elismerték bűnösségüket, szabadon engedjen, miközben több áldozatuk meghalt. Úgy vélte, teljesen érthető, ha egy ilyen büntetőbírósági eset a közvélemény számára sem elfogadható, ugyanakkor konkrét ügyekbe a kormánynak nincs beleszólása, de mindent megtesz a szabályozás korrigálása érdekében. Az államtitkár elmondta, a kormány döntése értelmében bizottság vizsgálja azokat a lehetséges intézkedéseket, amelyeket meg lehet tenni a hasonló bírósági ügyek elhúzódásának megakadályozása érdekében. A szakértői szintű egyeztetések már zajlanak, a jövő héten a rendőrség, bíróságok és ügyészségek vezetőinek bevonásával tartanak megbeszéléseket.
Rétvári Bence emlékeztetett arra, a kormány már eddig is több olyan intézkedést fogadott el, amely a büntetőeljárás bírósági szakaszának, valamint a nyomozás gyorsítására szolgál. A parlamenti államtitkár az ügyáthelyezések lehetőségéről megjegyezte: ez az unióban is előfordul, ugyanakkor mégis nagyon sok kritika érte Brüsszel részéről a magyar eljárást. Szerinte a kormánynak ki kell tartania az ügyáthelyezés és a kiemelt büntetőügyek gyorsítása mellett, és további intézkedéseket kell bevezetni ennek érdekében. A konkrét ügyről elmondta azt is, hogy mivel idős, és érdemi védekezésre képtelen emberekre törték rá az ajtót az elkövetők, fontos, hogy ne bújhassanak ki az igazságszolgáltatás alól. Nagy a veszélye, hogy akár el is rejtőznek, és így próbálják meghiúsítani a büntetőeljárást – tette hozzá a parlamenti államtitkár.