Köves Slomó szerint nem szabad közömbösnek maradni

2013. május 23. 14:06

A holokauszt máig ható tanulsága az, hogy „nem maradhatunk közömbösek az áldozatok iránt”, mert aki így tesz, az is bűntárs – mondta Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija a második világháború idején Óbudáról elhurcolt zsidó áldozatok emlékére tartott rendezvényen csütörtökön Budapesten.

2013. május 23. 14:06

Óbuda-Békásmegyer önkormányzatának eseményén a vezető rabbi az ottani téglagyár helyén emelt emlékműnél kifejtette, a közömbösség megengedi, hogy egy kegyetlen kisebbség felülkerekedjen és a béke helyett borzalmakat kövessen el. Az egész társadalom számára le kell vonni a tanulságot, hogy „még akkor sem maradhatunk közömbösek, ha semmi okunk nincs rá, hogy ne legyünk közömbösek”, és érvényesíteni kell a feltétel nélküli szeretet értékét – jegyezte meg. Köves Slomó közölte: innen, a budapesti zsidóság gyűjtőhelyéről deportálták a Horthy-rendszer legvégén az üldözötteket a haláltáborokba. Rámutatott: a zsidó vallás szerint megbocsátani csak az tud, aki ellen elkövették a bűnt, és csak annak tud megbocsátani, aki elkövette, tehát a legyilkolt hatmillió áldozat ezt már nem teheti meg. Szólt arról is, hogy a holokauszt idején nem a politikai meggyőződése vagy a vallása, hanem kifejezetten a származása miatt öltek meg hatszázezer magyarországi zsidó embert.

Bús Balázs, Óbuda-Békásmegyer polgármestere (Fidesz-KDNP) hangsúlyozta: Magyarországon van szándék a múlttal való szembenézésre, és ma már biztos, hogy a fasizmus és a kommunizmus bűnei egy tőről fakadnak, így nem lehet különbséget tenni közöttük. Úgy fogalmazott: „egykori cenzor és KISZ-vezető prédikál demokráciáról, miközben saját egykori munkásságuk takargatására a zsidóságot használják fel”. Kitért arra, hogy a 20. századi zsidóság „megpróbáltatásaival kufárkodik Gyurcsány Ferenc és pártja”, de ugyancsak egy sokat szenvedett népből próbál hasznot húzni „Vona Gábor és pártja” is. Mindkét irányzattól a „becsületes demokrata undorral fordul el, komolyan vehető politikai és társadalmi szervezet pedig elhatárolódik tőlük”.

Felhívta a figyelmet arra: a zsidóság vezetőinek az a feladatuk, hogy az antiszemitizmus kártyáját pro vagy kontra kijátszó szervezetektől elhatárolódjon, mert „csak így állítható meg az antiszemitizmus térnyerése. Sajnos még nem tartunk itt.” A nácizmus és az antiszemitizmus létezése elemi érdeke a szélsőbaloldalnak, a zsidó szervezetek pedig akkor járnak el következetesen és méltányosan, ha nem engednek a baloldali politika csábításának, sorstragédiáikat nem engedik játékszerré tenni, és a kommunista rémuralmat éppen olyan határozottan elítélik és visszautasítják, mint a náci bűnöket – tette hozzá.

Utalva arra, hogy nyugati lapok arról írnak, „Magyarország a legújabbkori antiszemitizmus hazája”, feltette a kérdést: miféle antiszemita ország az, ahol zsinagógát nyitnak újra, ahol a miniszterelnök nyilvánosan veszi védelmébe a zsidó kisebbséget, s ugyanő felszólal a Zsidó Világkongresszuson, ahol kormányzati szinten holokauszt-emléknap megtartásáról döntöttek, létrehozták a Holokauszt Emlékközpontot, emlékévet szerveztek a vészkorszak idején embermentő tevékenységet folytató svéd diplomata Raoul Wallenberg előtt tisztelegve, betiltották a gyűlöletbeszédet, a diktatúra szimbólumait, és zéró toleranciát hirdettek az antiszemitizmussal szemben.

Emlékeztetett arra, hogy Magyarország a német megszállással 1944. március 19-én elvesztette szuverenitását, a hazai zsidóságot pedig a németekkel kollaborálók német parancsra küldték a haláltáborokba, nem a legitim magyar népképviselet. Az is tény azonban, hogy a numerus clausus törvénye és a korabeli antiszemita megnyilatkozások akkor is elfogadhatatlanok, ha életeket nem követeltek – mutatott rá. A rendezvény végén Bús Balázs, továbbá a Fidesz, a KDNP, az MSZP, a Demokratikus Koalíció és a Párbeszéd Magyarországért képviselői elhelyezték az emlékezés koszorúit az emlékműnél, ahol zsidó szokás szerint kavicsot helyezett el mások mellett Köves Slomó és Tordai Péter, a Budapesti Zsidó Hitközség elnöke, majd Köves Slomó vezetésével elmondták a kaddist, a zsidóság halottak emlékét felidéző imáját.

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
IgazságosIzomViktor.
2013. május 23. 23:17
Engem csak az szomorít el,hogy mindez egyáltalán téma magyarországon.Anemzeti érzelmű motorosoknál se az volt a bajom,hogy adj gázt nevű felvonulást szerveztek,hanem inkább csak elgondolkoztatott hogy milyen lelke van az olyannak aki egy ilyen felvonulást megszervez.Milyen lehet a lelkivilága.De az is lehet hogy csak dafke szervezték mert a törvény nem tiltja.Ez lenne a jobbik eset.
OberEnnsinnen
2013. május 23. 17:30
Bizony, kedves Slomo, nem szabad közömbösnek maradni, ami annyit tesz: addig nyújtózkodjunk, amíg a takarónk ér, azaz nem esünk át a ló túloldalára. Magyarul: mondjuk mindig azt, amit gondolunk. Zéró tolerancia. Zéró manipulancia. Teljesen komolyan: nagy a felelősség a jövő Magyarországának zsidóságán. S annak vezetőin.
ottapont
2013. május 23. 16:33
"Rámutatott: a zsidó vallás szerint megbocsátani csak az tud, aki ellen elkövették a bűnt, és csak annak tud megbocsátani, aki elkövette, tehát a legyilkolt hatmillió áldozat ezt már nem teheti meg." Már nem tudnak megbocsátani, mondja, rendben, de gyűlölni sem tudnak már. Viszont vannak akik megteszik helyettük, pedig az elkövetők sem élnek már akiket gyűlölni kellene (?).
El Duderino
2013. május 23. 15:21
"Emlékeztetett arra, hogy Magyarország a német megszállással 1944. március 19-én elvesztette szuverenitását, a hazai zsidóságot pedig a németekkel kollaborálók német parancsra küldték a haláltáborokba, nem a legitim magyar népképviselet." Na vééééégre, bazmeg. Csak 70 évet kellett erre a kijelentésre várni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!