Mennyiben lehet motorja a V4 együttműködésnek a visegrádi országok energiával kapcsolatos kiszolgáltatottsága?
Ha megvizsgáljuk a közép-európai országok energiaimport-portfólióját – hogy honnan tudják az energiaigényeiket kiszolgálni –, akkor „versenyt” leginkább abban a tekintetben látunk, hogy ki van jobban kiszolgáltatva az orosz importforrásnak. A földgáz-ellátás területén ez nagyon magas kitettséget jelent, gyakorlatilag minden közép-kelet európai ország számára, noha ez talán a lengyeleket érinti legkevésbé. De ez a nagyfokú kitettség ad alapot a közös megoldásról szóló beszélgetésre is, hiszen közös érdekek és közös szempontok alapján tudunk együtt gondolkodni. Az egyik legfontosabb eleme ennek az együttgondolkodásnak a V4-es fórum. A Visegrádi Négyek keretén belül tudunk olyan politikai egyetértésre alapozva előre lépni és meghatározni a prioritásokat, amelyek közös európai érdekeket tudnak aztán előremozdítani. Az energia-kiszolgáltatottság megszüntetésének egyik nagyon fontos lépése az, hogy kiépüljön egy valós energiapiac – különösen a földgáz tekintetében – Közép-Európában, amelybe már több forrásból lehet beszállítani gázmolekulákat a térségbe.
Milyen energiabiztonsági helyzetben vannak a közép-európai országok?
Az egyes közép-európai országok saját piaca önmagában – főleg a földgázpiaca, mert itt a legnagyobb a kiszolgáltatottság – gáz-összeköttetés hiányában, túl kicsi, s így egy olyan jelentős befektetés, amellyel új importforráshoz juthattak volna, nem volt megoldható. De mivel nem volt esély új importforráshoz jutni, sokan azt a következtetést vonták le, hogy nincs értelme gáz-összekötőket kiépíteni. Összefogni, közös stratégiára alapozni sem tudtak, mivel nem volt összeköttetés. Azaz a Visegrádi négyek helyzete az elmúlt két évtized folyamán ebben a kérdésben egy kicsit a róka fogta csukához hasonlított.
Hogyan lehetne ebből a helyzetből kikeveredni?
Ebből a helyzetből a közép-európai országok egyrészt már sikeresen kiléptek azzal, hogy nagyon komoly erőfeszítést tettek az egyes nemzeti földgáz infrastruktúrák összekötésére, interkonnektorok megépítésével. Földgáz tekintetében Magyarország már megépítette a magyar-román és a magyar-horvát összekötőt, most pedig a magyar szlovák gázösszeköttetésen dolgozunk. Ezek azért nagyon fontos, fejlemények, mert együtt adják majd ki azt a mozaikot, amelyre szüksége van a régiónak. Azt gondolom, hogy ezekkel a lépésekkel nagyon hasznosan járultunk hozzá a közös cél eléréséhez: egy kiegyensúlyozott, saját ellátását lehetővé tevő közép-európai földgázpiac kiépítéséhez. Lengyel részről például már elkezdődött északon egy LNG-terminál megépítése. Eközben pedig előrelépnek abba az irányba is, hogy a lengyel-cseh összeköttetés kapacitását kibővítsék, hosszabb távon pedig a lengyel-szlovák összeköttetést kiépítsék. Azt gondolom, hogy sok eleme ennek a nagyobb regionális piacnak kezd a helyére kerülni.