Hány szír migránst lehetne hazaküldeni Európából? Mutatjuk!
Miközben a kormányok óvatosságra intenek, Európa-szerte egyre többen vetik fel, hogy itt az ideje az Aszad-rezsim elől elmenekült szíriaiaknak visszatérni az országukba.
Hamisnak nevezte a Fidesz Európai Néppártból való lehetséges kizárásáról szóló híradásokat a jobbközép pártokat tömörítő formáció elnöke a Heti Válasznak. A lap szerint gazdasági érdekek is felsejlenek a magyar kormánypárttal szembeni ellenérzések mögött.
„Minden híradás a Fidesz lehetséges kizárásról teljesen hamis. A tagsággal kapcsolatos döntések a Néppárt és nem európai parlamenti frakciója hatáskörébe tartoznak. Ezért a képviselőcsoport tagjai nem is tárgyalhattak a Fidesz eltávolításáról” – nyilatkozta a Heti Válasznak Wilfried Martens volt belga miniszterelnök, az Európai Néppárt (EPP) elnöke.
Martens - a teljes terjedelmében a lap csütörtöki számában megjelenő interjúban - a negyedik alkotmánymódosítással összefüggésben azt mondta: a magyar kormányfő most is világosan kijelentette, ha a magyar alaptörvény néhány eleme ellentétes az EU-joggal, az Európai Bizottság ajánlásaival, időben és megfelelő módon lépni fog – írja az MTI. Szerinte a Néppárt európai parlamenti frakciója szilárdan a Fidesz mellett áll és nem a magyar ügy ismételt előkerülése, hanem a politikai ellenfelek által terjesztett tévinformációk miatt van egyfajta fásultság a brüsszeli parlamenti frakcióban.
A Heti Válasz honlapján szerdán megjelent beharangozó azt ígéri, az Európai Néppárt belső viszonyairól szóló cikkéből kiderül: az RTL Klubot is birtokló Bertelsmann sajtókonszern „veteránjai” alkotják a Fidesz-kritikus tábort az Európai Néppártban. Jelzik: az 1980 óta európai parlamenti képviselő Elmar Brok, Magyarország egyik legerőteljesebb kritikusa a Néppártban 2011-ig a Bertelsmann sajtókonszern alkalmazottja volt, a német lapok rendszeresen a vállalat lobbistájaként emlegetik, és Viviane Reding uniós biztos kabinetfőnöke, Martin Selmayr is „Bertelsmann-veterán”. Márpedig a honi médiapiaci változások egyik vesztese az RTL Klubot tulajdonló német médiamamut, amely például a fizetős politikai hirdetések tilalma miatt a jövő tavaszi választási kampányban vélhetően milliárdos összegtől esik el - írta honlapján a Heti Válasz.