A statisztikák tanúsága szerint még mindig az ELTE áll a legjobban női oktatók, női intézet- és tanszékvezetők terén. Az egyetem 16 intézete közül egyet vezet nő, (Germanisztika Intézet – Dr. Knipf Erzsébet), míg a 70 tanszékből 19-nek van női tanszékvezetője. A legalacsonyabb tudományos fokozatúak, az adjunktusok aránya 97-92 a nők javára, docensből azonban már több a férfi: 104 férfira 71 nő jut. A ranglétra következő fokán álló egyetemi tanárból jóval kevesebb a nő: 23-an vannak, míg a férfiak száma 103. „Egyetemi körökben általában szokták tudni, hol van az üvegplafon, meddig lehet eljutni” – hangzott el a fórumon. A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjai esetében döbbenetesek az arányok: 12 nő és 261 férfi található köztük.
Undok feminista sárkány, vagy Hoffmann Rózsa
Joó Mária filozófus, az ELTE Filozófiai Tanszékének oktatója is arról panaszkodott, hogy évtizedek óta tapasztalja a nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetést a tudományos életben. A férfiak legtöbbször nem is veszik észre, hogy hajlamosak a tudós nők feje fölött elbeszélni, amikor szakmai kérdésekről esik szó: „Ha egy férfi kolléga szembejön a folyosón, többnyire megdicséri a ruhámat, és megkérdezni, hogy van a lányom. Azonban ha két férfi kolléga találkozik ugyanígy, egyből kezet fognak egymással, és elkezdenek szakmai kérdésekről beszélgetni”. Joó ezen általában ötévente rettenetesen kiborul, és beolvas valamelyik férfi kollégájának, aki ezen halálosan megsértődik, őt pedig elkönyveli „undok feminista sárkánynak”. Hiszen a férfi tanároktól távol áll a kirekesztés, ők szeretik és tisztelik a nőket, eszükbe nem jutna hölgy kollégáikat a tudományos diskurzusból kiszorítani.
És mi a helyzet a nőkkel a parlamentben és a politika világában? Ők vajon ugyanazt tapasztalhatják, mint a tudós nők? – kérdezte Varró Szilvia. Vincze Teréz kérdéssel válaszolt: vajon Hoffmann Rózsa hogy került a parlamentbe? Szerinte a köznevelésért felelős államtitkár vagy egy felülről irányított bábu, „akit odaraktak”, vagy „egy törtető, elviselhetetlen hárpia”. Hozzátette, ő nem emlékszik arra, hogy valaha is létezett volna a pozitív magyar politikusnő képe a köztudatban, de az egészen biztos, hogy gyanús, amikor egy politikusnőre 365 férfi képviselő jut a parlamentben.