Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Leila Butt, a hitelminősítő Magyarországért felelős igazgatója szerint még mindig túl magas a teljes adósságszint, ám a magyar dollárkötvény-kibocsátást pozitív fejleménynek tartja.
A jelenlegi piaci helyzet kedvező a kötvénykibocsátásra, emellett azért is pozitív fejlemény a magyar dollárkötvény-kibocsátás, mert az ország 2011 májusa óta nem lépett ki a devizapiacra – mondta a Standard & Poor's Magyarországért felelős igazgatója a Napi Gazdaságnak.
Arra a kérdésre, hogy miként nyerhetné vissza Magyarország a S&P bizalmát és a „befektetésre ajánlott” minősítést, Leila Butt elmondta, ezzel kapcsolatban nem szokásuk tanácsokat adni. Jelenleg úgy látják, hogy a magyar kockázat kiegyensúlyozott, a gazdaság alkalmazkodó, a kormány pedig eltökélt a költségvetési hiány csökkentése mellett. A teljes adósságszintet viszont még mindig túl magasnak tartják, a költségvetési hiány leszorítására tett néhány lépésről pedig úgy vélik, hogy azok korlátozhatják a hitelezést.
Ez fékezheti a beruházásokat, így a potenciális gazdasági növekedés alacsony maradhat középtávon, az adósságszint pedig jó ideig nem tud majd érdemben csökkenni – ezért adtak BB minősítést Magyarországnak, stabil kilátással (ez két szinttel a „befektetésre ajánlott” szint alatt van).
Leila Butt szerint az új jegybankelnök személye is befolyással lehet a magyar adósság besorolására, mivel a monetáris politika alakítása megbízhatósága és a transzmisszió tőle is függ.