Orbán Balázs: Magyarország bebizonyította, hogy be lehet tölteni a régi erős tagországok után maradt űrt
A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a közepes az új nagy az európai politika színterén.
A kereszténydemokrata Rétvári Bence egy konferencián kijelentette: az új Polgári Törvénykönyv erősíti a felelős állampolgári magatartást, a privát autonómiát ás az önrendelkezést. Az LMP-s Schiffer András a törvényalkotást elszalasztott lehetőségnek nevezte az emberi méltóság védelmének és a globalizáció szabályozásának ügyeiben.
Az új polgári törvénykönyv a szabadságjogok kiterjesztését, a felelős állampolgári magatartást, a privát autonómiát, az önrendelkezést erősíti – mondta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkára Budapesten, a Mathias Corvinus Collegiumban tartott szerdai konferencián.
Az államtitkár kiemelte a jogegység fontosságát is, és arra célozva, hogy e téren még van tennivaló, megjegyezte: a felszámolás felé sodródó cégek furcsa módon kelet-magyarországi, dél-dunántúli megyékbe vándorolnak. A napokban kihirdetett, 2014. március 15-én hatályba lépő magánjogi kódex újdonságait sorolva a kormánypárti politikus megemlítette a szülőtartást, a sérelemdíjat, a közszereplők bírálhatóságának kiszélesedését és az olyan új szerződéstípusokat, mint például a faktoring, a lízing és a franchise. A kereszténydemokrata politikus szerint sajnálatos lenne, hogyha az élettársi kapcsolatokat szabályozó három-négy vitássá tett paragrafus határozná meg a közvéleménynek az új kódexről alkotott véleményét.
Schiffer András LMP-s képviselő előadásában az új Ptk. megalkotása során elszalasztott lehetőségeket sorolta. Többek között azt, hogy nem folytatódott az emberi méltóság és emberi jogok kiterjesztésének folyamata, nem reagált a jogalkotó a közpénzeket fenyegető káros jelenségekre, a globalizációra és az ökológiai válságra. Az ellenzéki politikus szerint veszélyben van a közpénzek átláthatósága, miután „összetörték az üvegzsebet”, és az üzleti titok mögé bújhatnak a köztulajdonban lévő cégek.
Schiffer András szerint hatékony polgári jogi lépéseket kellene tenni a lánctartozások visszaszorítása és a fogyasztóvédelem terén. Az átláthatatlan tulajdonosi szerkezetű offshore cégektől pedig meg kellene tisztítani az országot, a nagy szennyezőknek pedig fokozottabban kellene viselniük a felelősséget tevékenységük káros következményeiért – mondta. Rétvári Bence a felvetett kérdésekkel kapcsolatban kifejtette: az üvegzsebszabályok sarkalatos, kétharmados törvényben lesznek szabályozva, az offshore cégeket pedig az alaptörvény tiltja el a közpénzektől.