Élőlánccal tiltakoztak a Corvinusnál is

2013. február 28. 17:34

Hallgatók és oktatók tiltakoztak közösen élőláncot alkotva a Budapesti Corvinus Egyetem épületénél az ellen, hogy a felsőoktatási intézményből oktatókat bocsássanak el.

2013. február 28. 17:34

Nemes Balázs, az esemény egyik rendezője, harmadéves egyetemista újságíróknak azt mondta: nem hiszik, hogy normális dolog lenne az oktatóik egynegyedének elbocsátása, ezért szólalnak fel. Szerinte szakmailag magas színvonalú oktatókról, kutatókról van szó. Hozzátette: azt szeretnék demonstrálni, hogy a hallgatóknak fontos az oktatók minősége. Deák Dániel egyetemi tanár arról beszélt, hogy a hallgatók rendezvényéhez az oktatók is csatlakoztak. Mint mondta, így szeretnék megszólítani az állami vezetést, és kifejezni részben a saját rektori vezetésüknek, részben más egyetemek vezetésének is, hogy csak együtt lehetnek sikeresek. Hangsúlyozta: szövetségesüknek tekintik az állami és a rektori vezetést, továbbá mindenkit, aki a felsőoktatás szereplője. Azt mondta: szeretnék a saját értékrendjük szerint megszervezni magukat, de úgy látják, hogy erre a kormányzati politika miatt nem lehetnek képesek.

Arról is szólt, hogy elvárásaik vannak a kormányzattal szemben és tiltakoznak az ellen a felsőoktatási politika ellen, amelyet megtapasztalnak és megszenvednek. Hozzátette: olyan politikát szeretnének, amelynek koncepciója van, kiszámítható, s egyeztetéseken alapul. Szeretnék, ha az egyetemeket tárgyalópartnernek tekintenék, s ha valódi fóruma lenne az egyeztetéseknek. Deák Dániel az MTI kérdésére elmondta: múlt hét pénteken az egyetem rektora kiadott egy utasítást, amelyben az szerepel, hogy mivel az állami támogatás jelentős mértékben csökkent, ebben az évben az egyetem arra kényszerül, hogy a költségvetését 30 százalékkal csökkentse. Hozzátette: ebből az következik, hogy a csoportos létszámleépítés lehetőségét bejelentették, de hogy ezt pontosan hogyan valósítják meg, még nem tudják.

Az egyetemi tanár tragikusnak nevezte a leépítést, mivel szerinte az emberi problémákon túl szakmai gondot is jelent az, hogy a nyugdíjkorhatárt elérő munkatársaikkal szemben akarják a felmentés módszerét alkalmazni. Hangsúlyozta: az egyetem vezető oktatóiról van szó, akiken doktori programok és beindított akkreditált képzések sorsa múlik. Szerinte az ő elbocsátásukkal lehetetlen helyzetbe kerülnek, mert szerződésben vállalt kötelezettségeket nem tudnak betartani azáltal, hogy „kidőlnek az oszlopok, akiknek a segítségével az építményt fenn tudnák tartani”.

A résztvevők kézen fogva sétálták körbe az épületet, amit teljesen nem tudtak körbefogni. A sor az MTI helyszínen tartózkodó tudósítója szerint a Fővám téren levő bejárattól az épület hátsó bejáratáig ért. A sorfal tagjai „nem hagyjuk!”, „minden tanár marad!” felkiáltásokkal járta körbe az épületet, majd a demonstrálók bementek az egyetemre, ahol fórumra hívták a résztvevőket. Az egyetemnél már a reggeli órákban tiltakoztak a leépítés ellen, néhány fiatal a Szabadság hídra egy molinót függesztett ki. A rendőrök igazoltatták őket, a molinót pedig a Budapesti Közlekedési Központ nem sokkal később eltávolította. Kedden az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának egyik épületénél is tartottak hasonló megmozdulást.

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elfelejtette
2013. február 28. 20:31
Az nem újdonság, hogy mindenki a saját érdekeit próbálja védeni, de ezek sem túl meggyőzőek. "Ne bocsássanak el senkit, mert ne" jellegű volt a BTK-s tiltakozás is. Érdekes módon senki nem nagyon vitatkozott azzal az állítással, hogy azért ezen szakok kerülnek megszorítás alá, mert itt a legnagyobb (és a legdrágább is) a túlképzés. Sőt, az oktató / hallgató arányokról sem esett szó sem. Ráadásul még csak nem is arról van szó, hogy fűnyíróelven kirugdosnának tanárokat, hogy aztán érvényesüljenek, ahol tudnak, (igen, a piacon, kedves SZDSZ) hanem nyugdíjazással akarják megoldani, ami mégis jóval humánusabb.
Öreg
2013. február 28. 20:09
Kétszázan élőláncoztak! Ennél többen vannak egy-egy előadáson, akik tanulni járnak az egyetemre!
cerberus
2013. február 28. 19:23
El a kezekkel a Convinustól! El a kezekkel a magyar filozófusoktól! El a kezekkel Gyurcsánytól! El a kezekkel a jogállamtól. El a kezekkel a korkedvezményes nyugdíjasoktól! El a kezekkel a kultúrától és a sajtótól ! El a kezekkel Heller Ágnestől! El a kezekkel a Corvinustól! http://www.youtube.com/watch?v=wg6yb18b90s
Antigoné
2013. február 28. 18:11
Tudtommal szorgalmi időszak van. Senki sem tanul, csak egyetemet foglal meg tüntizik?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!