Megjött a DK-közlemény Gyurcsány pozíciójáról – erre talán még a pártvezér sem számított
A párt összes tagja szavazhatott, nem csak a kongresszusi küldöttek.
A közoktatás finanszírozásáról, az iskolafenntartásról és a pedagógusok helyzetéről egyeztetett pénteken az MSZP, a DK, az MSZDP és a Szövetségben, Együtt Magyarországért Párt. A Fidesz szerint a tanácskozás résztvevői nem egyeztetettek semmiről, csak találtak egy ürügyet arra, hogy mindenféle ostobaságokról beszéljenek.
Pénteken harmadszor tárgyaltak oktatáspolitikai kérdésekről az MSZP, a DK, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt és a Szövetségben, Együtt Magyarországért Párt képviselői. Ezúttal a közoktatás finanszírozásáról, az iskolafenntartásról és a pedagógusok helyzetéről volt szó. Niedermüller Péter, a DK alelnöke a közösen elfogadott nyilatkozatot idézve újságíróknak elmondta: önkormányzatokra alapozott, kistérségi-járási szinten szervezett, aktív állami részvétellel működő iskolafenntartói rendszert kívánnak létrehozni, szakmai testületek ellenőrzésével.
A kormányváltás után azonnal helyre kell állítani az intézmények sokszínűségét, szakmai-pedagógiai autonómiáját – mondta, megjegyezve, biztosítani kell, hogy minden iskolában azonos színvonalú legyen az oktatás. A DK alelnöke közölte, egyetértettek abban is, hogy az iskolafenntartókat azonosan kell kezelni, ezért elfogadhatatlan, hogy az egyházi intézmények több támogatást kapjanak. Az ellenzéki szervezetek kiálltak a pedagógusbérek fokozatos, differenciált, de gyors ütemű növelése mellett, mondván, ez feltétlenül szükséges ahhoz, hogy vonzóvá tegyék a tanári pályát.
Az MSZP-s Hiller István arról beszélt, hogy az Orbán-kormány el akarja tüntetni a sokszínűséget a magyar iskolarendszerből, egyeniskolákat akar, egyentantervvel. A volt oktatási miniszter az alapítványi iskolák mellett emelt szót. Bár az alapítványi iskolák az új módszerek kiérlelésében, a hátrányos helyzetű és a kiemelkedő képességű diákok oktatásában is élen járnak, a jelenlegi kormányzat mégis épp hogy csak eltűri őket - mondta, kifogásolva, hogy a kormány a több mint kétszáz alapítványi iskola közül eddig csak hússzal kötött közoktatási megállapodást.
Az oktatási bizottság fideszes alelnöke az ellenzéki egyeztetésre reagálva közölte: az a baloldal akarja ma megújítani a közoktatást, amely kormányzása alatt módszeresen tönkretette azt. Pósán László úgy fogalmazott, „kifejezetten elképedt” ennek hallatán, mert azok, „akik módszeresen tönkretették a magyar közoktatást”, és akiknek kormányzása alatt megugrott a tanári pályáról való elvándorlás, most, mintha mi sem történt volna, azt állítják, ők a közoktatás megújításának nagy letéteményesei, és vissza kell térni ahhoz, amit ők csináltak. „Ennél nagyobb logikai bukfenc a világon nincs” – mondta. Pósán szerint a tanácskozás résztvevői láthatóan nem egyeztetettek semmiről, hanem csak találtak egy ürügyet arra, hogy mindenféle ostobaságokról beszéljenek.