A romagyilkosságok áldozataira emlékeztek

2013. február 24. 11:53

A romák ellen elkövetett gyilkosságsorozat áldozataira emlékeztek mintegy háromszázan szombat este Budapesten; a rendezvényen felszólalók hatékony állami fellépést szorgalmaztak a szélsőjobboldali csoportok ellen.

2013. február 24. 11:53

A romák elleni támadássorozat tatárszentgyörgyi áldozatainak emléknapján emléksétát tartottak a IX. kerületi Nehru parkból, a holokauszt roma áldozatainak emlékművétől indulva a VIII. kerületi Horváth Mihály térre. A menetet rendőrök kísérték, többen fáklyával sétáltak a Horváth Mihály téri templom elé.

Setét Jenő, a szervező Ide tartozunk Facebook-csoport vezetője arról beszélt: Magyarországon 2008-ban és 2009-ben példátlan időket kellett megélni, amikor származásuk miatt hat embert, köztük egy gyermeket gyilkoltak meg rasszisták. Ezt nem lehet összemosni bármilyen más bűncselekménnyel - hangsúlyozta, majd a megemlékezés fontosságáról szólva azt mondta: a hallgatás nem segíti az események feldolgozását. Setét Jenő szerint figyelmeztetni kell Magyarországot, hogy a gyilkosságok óta eltelt időben is „mintha nem csökkenne gyűlöletbeszédek és gyűlölet-bűncselekmények száma”. Ma is rendületlenül tevékenykednek és masíroznak szélsőjobboldali szervezetek, amelyek vállaltan törvényen kívüliek – mondta Setét Jenő hozzátéve: ilyenkor „kutya kötelességünk” megkérdezni, hogy az államhatalom miért nem tiltja be ezeket a szervezetek. Kijelentette: felszólítják az államot, szerezzen érvényt a jogszabályoknak. Szólt arról is, megrendítő, hogy a romagyilkosságokkal vádolt négy férfi esetleg augusztusban szabadlábra kerül. (A vádlottak esetében az előzetes letartóztatás maximális időtartama négy év, ami 2013. augusztus 21-én jár le.)

Daróczi Ágnes, a Phralipe Független Cigány Szervezet alelnöke beszédében a cigány közösség összefogásának fontosságát hangsúlyozta annak érdekében, hogy megálljt parancsoljanak a szélsőséges eszméknek. Száva Vince, a Magyarországi Nemzeti-Etnikai Kisebbségek Érdekvédelmi Egyesületének elnöke azt mondta: kéri a kormányt, tegyen meg mindent azért, hogy békében élhessen az emberek az országban.

A Horváth Mihály téri templomban a beszédeket követően mise kezdődött az áldozatok emlékére. Az eseményen megjelent Osztolykán Ágnes, a Lehet Más a Politikához tartozó független országgyűlési képviselő és Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke, független országgyűlési képviselő.

A tatárszentgyörgyi kettős gyilkosság a romák sérelmére elkövetett 2008-2009-es támadássorozat hetedik cselekménye volt. A Pest Megyei Főügyészség vádirata szerint Tatárszentgyörgy cigánysorának utolsó házára 2009. február 23-ra virradóra a gyanú szerint P. Zsolt harmadrendű vádlott dobta be a padlásajtón, illetve a nappali ablakán a Molotov-koktélokat, majd a másodrendű vádlott, K. István négy célzott lövés adott le a tűz elől menekülő 27 éves férfira és két kisgyermekére. Az apa és ötéves kisfia azonnal meghalt, hatéves kislánya súlyosan megsérült. A hat halálos áldozatot követelő támadások ügyében K. Árpádot, illetve a testvérét, K. Istvánt, valamint P. Zsoltot és a vád szerint az utolsó két gyilkosságban sofőrként közreműködő Cs. Istvánt előre kitervelten, aljas indokból, több emberen, részben sok ember életét veszélyeztetve, részben 14. életévét be nem töltött személy ellen elkövetett emberölés bűntettével és más bűncselekményekkel vádolják.

Összesen 282 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
inpertinent
2013. február 24. 19:01
Kész.... Ez volt az egyik legjobb Mandis délutánom, ezzel az elmebeteg Nexttel.:-)))))))))
wandakutya
2013. február 24. 18:57
Hű, Dodó, ez aztán az ajánlat! :)))))))))))
Fakutya őrnagy
2013. február 24. 16:30
A HM és a titkosszolgálatok hosszú hónapokig tagadták, hogy bármilyen kapcsolatban álltak volna a romagyilkosságok feltételezett elkövetőivel annak ellenére, hogy a sajtóban már a gyanúsítottak 2009. augusztus 21-i elfogása után egy héttel megjelentek azok az információk, hogy Cs. István - aki két halálos támadásnál sofőrként volt jelen - a KBH "titkos kapcsolata" volt. Egy másik gyanúsítottat, K. Istvánt - akit három ember megölésével, nyolc támadásban való részvétellel, és fegyverrablással gyanúsítanak - a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok éveken át figyelték, de abban az időben, amikor fegyverek megvásárlásába kezdett, már megszüntették a titkos adatgyűjtést. A sajtóban megjelentek miatt az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága 2009. szeptember 9-i rendkívüli ülésén tárgyalta a szakszolgálatok szerepét a bűncselekmény felderítésében. Ficsor Árdám, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő akkori miniszter azt mondta: az NBH-nál követtek el olyan hibákat, amelyek nélkül hamarabb megtalálhatták volna a gyanúsítottakat. http://blog.xfree.hu/myblog.tvn?n=cobraboy&pid=29036&blog_cim=A%20HM%20elismerte,%20amit%20tagadott
Fakutya őrnagy
2013. február 24. 15:50
"a Replika koncertjein többször is egy "Destroy Racism" (Pusztítsd a rasszizmust) feliratú pólóban lépett fel. A közös beszélgetésekben ugyanakkor közéleti vagy politikai kérdések soha nem kerültek elő, Kiss Árpád legtöbbször leragadt annál, "hogyan lehet jobbá tenni a zenekart". Kiss Árpád 1998-ban kilépett a Replikából, egykori zenésztársa szerint azért, mert nem értett egyet az irányvonallal, ő ugyanis "szeretett volna elmenni az elektronikus zene felé". A szétválást követően egy időre abbahagyta a zenélést, és elköltözött Izraelbe, ahol mintegy másfél évig egy kibucban dolgozott, ami az ismerősök szerint újabb jele annak, hogy biztosan nem eredendően rasszista." http://romagyilkossagok.blog.hu/2009/08/25/egykor_izraelben_elt_es_antirasszista_polot_hordott_a_sorozatgyilkos
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!