Vörös színben pompázik majd a Lánchíd, de nem a kommunisták miatt
December elsején az AIDS áldozataira emlékezünk.
A párt egy ötpontos javaslatot dolgozott ki: egyebek mellett visszaszorítanák a lánctartozást oly módon, hogy a megrendelő első körben csak az alvállalkozóknak járó pénzt utalná a fővállalkozónak, aki csak akkor kaphatná meg a neki járó pénzt, ha bizonyítottan kifizette az alvállalkozóit.
Az LMP ötpontos javaslatcsomagot dolgozott ki a kisvállalkozások védelme érdekében – jelentette be pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján Lengyel Szilvia és Scheiring Gábor képviselő. Indítványaikat benyújtják az Országgyűlésnek is. A tavalyi évben egész Európában Magyarországon ment tönkre a legtöbb vállalkozás – indokolta kezdeményezésüket Scheiring Gábor. A politikus szerint a kormány „megásta a kisvállalkozások sírját”, mert felemelték a járulékalapot és a járulékot miközben az egykulcsos adó terheit is megpróbálták ezekre a cégekre hárítani.
Az LMP azt javasolja, hogy a beszállítói szerződések fizetési határidejét hatvan napban maximálják – ismertette a két képviselő. Garanciális elemként bevezetnék, hogy a fizetés elmaradásának esetén a kis- és közepes vállalkozások azonnali inkasszójoggal érvényesíthessék követeléseiket. A párt emellett a kisvállalkozások esetében is kibővítené a korlátolt felelősség intézményét, hogy így figyelembe lehessen venni a mögöttes tulajdonosi felelősséget is – hangzott el. Az LMP-s képviselők úgy folytatták: a cégbejegyzéskor átláthatóvá kell tenni a tulajdonosi hátteret, fel kel tüntetni a tényleges tulajdonost, ezzel vissza lehetne szorítani az offshore-cégeket.
A kivállalkozásokra is ki kell terjeszteni a gyűjtőszámlahitel intézményét – sorolták tovább elképzeléseiket. Ezzel a lépéssel a vállalkozói magáningatlannal fedezett devizahitelek törlesztését segítenék. A lánctartozások visszaszorításának érdekében a párt azt javasolja, hogy a fővállalkozónak kötelezően nyilatkozni kelljen arról, hogy milyen alvállalkozókat vont be a munkába. A megrendelő pedig először az alvállalkozók díját utalná át és a fővállalkozó csak akkor kapná meg a neki járó pénzt, ha bizonyítja, hogy rendezte alvállalkozói felé fennálló kötelezettségeit – ismertették javaslatukat az LMP képviselői.