Varga: Nincs szükségünk az IMF pénzére

2013. január 17. 07:46

Magyarország nem azért kér hitelt az IMF-től, mert pénzre van szüksége, „arra kérünk biztosítást, ami rajtunk kívül történik”, ha például Európában a piacok összeomlanak, vagy turbulencia alakul ki, szükség lehet ilyen megállapodásra – mondta az egyes pénzügyi szervezetekért felelős tárca nélküli miniszter szerda este a Hír TV Rájátszás című műsorában. Kérdésre válaszolva közölte azt is, hogy visszautasítaná a jegybankelnöki felkérést.

2013. január 17. 07:46

A nap folyamán kezdődtek meg a magyar kormány és az IMF küldöttségének megbeszélései, amelyeken áttekintik a legutóbbi tárgyalások óta eltelt fél év makrogazdasági fejleményeit, egyúttal értékelik a költségvetési folyamatokat.

Varga Mihály erről elmondta: az IMF képviselőivel folytatott megbeszéléseken szó volt a Magyarország által az IMF-fel és az Európai Unióval kötött 2008-as hitelmegállapodásról, amikor az akkori kormány 20 milliárd eurót vett fel a nemzetközi szervezetektől. Ennek a hitelmegállapodásnak súlyos következményei voltak, többek között a nyugdíjak és a bérek csökkenése, s olyan  intézkedések, amelyek a családok támogatását érintették – tette hozzá.

Kifejtette: az akkori megállapodásba bele került az is, hogy amíg az ország nem fizeti vissza a hitelt, addig félévente van egy felülvizsgálati eljárás, amikor az IMF küldöttsége idejön Magyarországra és a szakértőik megnézik, hogyan áll a magyar gazdaság. A mostani látogatás is ennek a felülvizsgálatnak a része, amikor az IMF megvizsgálja, hogy a 2012-es év a magyar államháztartás számára milyen volt – fűzte hozzá.

„Hivatalosan nem beszélünk a hiteltárgyalásokról (...), de az összes téma, amiről beszélünk, mégiscsak arról szól, azt érintheti, hogy most lesz-e végül hitelmegállapodásunk, vagy nem lesz”
– húzta alá a tárca nélküli miniszter. 

Varga Mihály kiemelte: mindenki láthatja, hogy az ország biztonságosan áll a lábán, a magyar állampapírokat el lehet adni, a kockázati felárak jelentősen csökkentek, az állampapírhozamok is lejjebb mentek. A helyzet sokkal stabilabb, mint egy évvel ezelőtt, de a kormány fenntartja szándékát egy hitelmegállapodásra – tette hozzá.

„Mi nem azért kérünk hitelt, mert pénzre van szükségünk, mi arra kérünk biztosítást, ami rajtunk kívül történik, ha például Európában a piacok összeomlanak, vagy olyan turbulencia alakul ki, ami miatt az európai helyzet a feje tetejére áll, igenis szükség lehet egy ilyen megállapodásra” – elemezte a helyzetet Varga Mihály. Aláhúzta: olyan megállapodást szeretne Magyarország, mint Lengyelország, ahol olyan megállapodást kötött a valutaalap, ami nem pénzutalással járt, a lengyelek azt kérték, ha baj van, a valutaalaphoz tudjanak fordulni.

Varga Mihály utalt arra, hogy az IMF egyik legutóbbi hatástanulmánya is azt mutatja: az IMF-nél sem tévedhetetlen emberek vannak, van annak létjogosultsága, hogy egy kormány, ha nemzeti szempontokat akar a tárgyalásokon érvényesíteni, akkor  emellett kiálljon. Az IMF-nél is elismerték, olyan megszorító intézkedéseket javasoltak, amelyeknek rosszul mérték fel a hatásait, mélyebb lett a gazdaság visszaesése egy-egy országban – jegyezte meg.

Varga Mihály hangsúlyozta: a júliusi tárgyalások körüli helyzethez képest jobb az ország állapota, az IMF sem vitatja, a pénzügyi stabilitás helyreállt. Elmondta: amiben még fenntartják álláspontjukat, az a növekedés megítélése, hogyan lesz több munkahely, és mi kellene a beruházások növeléséhez. Az IMF szakértői úgy vélik, a növekedéshez hitelezés kell, a bankok túl vannak adóztatva, tehát csökkenteni kell a bankok terheit.

A mostani helyzetben a kérdés az, hogy az IMF hajlandó-e elfogadni Magyarország gazdaságpolitikai modelljét tárgyalási alapként, vagy ragaszkodik ahhoz, hogy „változtassunk ezen a gazdaságpolitikai szerkezeten” – mondta a miniszter.

Az országnak nincs szüksége az IMF pénzére, negyedévente, 420-450 milliárd forint állampapírt „el tudunk adni”, ezzel biztonságosan finanszírozható az ország - közölte Varga Mihály.

Úgy vélte: a forint árfolyamának ingadozása abból fakad, hogy magas a magyar államadósság, és magas a háztartások eladósodottsága. Amíg a magyar adósságállomány a régióban a legmagasabb, addig lesznek spekulációs támadások, amelyek a forint árfolyamának a befolyásolását tűzik ki célul – mondta, hozzátéve: a zloty is gyengült az elmúlt napokban.

A forint árfolyamának gyengítését veszélyesnek tartja Varga Mihály a magyar gazdaság mostani helyzetében. Tekintettel a lakosság és az állam jelentős devizakitettségére, a forintnak stabilnak kellene maradnia, a 275-285-ös sávban – mondta.

Egy kérdésre közölte: nem kapott felkérést a jegybankelnöki posztra, „én a parlamenti munkát tekintem a munkám alapjának, ha kapnék ilyen felkérést, akkor is ezt tisztelettel megköszönném, visszautasítanám”.

Összesen 101 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
realista
2013. január 17. 23:18
"Varga: Nincs szükségünk az IMF pénzére" Persze, mert egy ideig még meg lehet oldani az adók növelésével, vagy új adók bevezetésével, de addig nincs is probléma, amíg a gazdaság teljesen le nem épül.
liberálzöld.
2013. január 17. 13:13
Ezt mondja minden, a magyarok közé beférközött és a belső ellentétek keltéssért pénzt kapó szekus ügynök. Igazi magyar nem lehet ekkora suttyó tahó, mint te.
Viktus
2013. január 17. 12:03
Hogy lenne már ... Ha a költségvetés kockázatos elemeit kivesszük, a kormány az új évnek lényegében csak a rendkívüli intézkedések fejezetben található mintegy 100 milliárd forintnyi tartalékkal vág neki, miközben még számtalan olyan elem van, amin zátonyra futhat a büdzsé. Ezek közé tartozik, ha az IMF-megállapodás hiányában magasan marad a magyar finanszírozási igény – ez éves szinten 1240 milliárdra rúg, a megállapodással kb. 130 milliárddal kisebb lehetne az összeg – és a folyamatosan átárazódó államadósság-finanszírozás kamatkiadásai pedig tovább nőnek. Még jelentős problémákat okozhat, ha elapad a nemzetközi pénzbőség. Márpedig az amerikai államháztartást is nagyon sok kockázat lengi körül, és a eurózóna problémái is eszkalálódhatnak. http://hvg.hu/gazdasag/20130117_Mar_most_bukik_az_idei_koltsegvetes
bigyomail
2013. január 17. 11:11
Persze. Nem kell az IMF hitel, mert van helyette magasabb kamatra is hitel. De arról miért nem ejt egy szót sem, hogy egy 180°-os gazdaságpolitikai fordulat mellett egyáltalán nem kellene hitel. "a forint árfolyamának ingadozása abból fakad, hogy magas a magyar államadósság, és magas a háztartások eladósodottsága. " Matolcsy szerint meg a spekulánsok miatt. A valóság ezzel szemben az, hogy Matolcsy és a kiszámíthatatlan kormányzás miatt. "A forint árfolyamának gyengítését veszélyesnek tartja Varga Mihály a magyar gazdaság mostani helyzetében. Tekintettel a lakosság és az állam jelentős devizakitettségére, a forintnak stabilnak kellene maradnia, a 275-285-ös sávban" Matolcsy viszont gyengíteni kívánja. Ráadásul új jegybankelnök is azért kell, hogy gyengíthessék a forintot és eldorbézolhassák a jegybanki tartalékot, ami viszont a forint stabilizálásához elengedhetetlenül szükséges. Szóval egyeztetni kellene ott a kormánypárton belül is, hogy mit akarnak. Mivel a jegybanki tartalék felélése árfolyamesést okoz és növeli az ország kitettségét, a direkt célzott gyengítésről nem is beszélve. Amúgy meg javaslom azoknak, akik devizahitelt fizetnek épp vissza, hogy gondolkodjanak el ezen, ha arról elmélkednek, hogy kit is kell támogatni, ha nem akarnak az utcára kerülni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!