Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
A reform 2025 májusától lép életbe.
A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) szerint Kriza Ákos (Fidesz-KDNP) miskolci polgármester szavai megalapozzák a kanadai menekültkérelmek jogosságát.
A NEKI állásfoglalása szerint Kriza Ákos a gyermekeik állami gondozásba vételével, hatósági ellenőrzésekkel és hazaköltözésük megakadályozásával fenyegeti a hazatérőket. A NEKI felidézi a polgármesternek egy sajtótájékoztatón elhangzott mondatait, miszerint: „nem engedjük vissza a kanadai romákat, Kanada nem fogja a menekültjeit Miskolcra küldeni, elég volt abból, hogy bármilyen csoport úgy gondolja, hogy Miskolccal, a miskolciakkal bármit meg lehet tenni, hogy bárkit csak úgy ide lehet küldeni!”
A NEKI leszögezte: „egyetért a polgármesternek azzal a kijelentésével, hogy a miskolciakkal nem lehet bármit megtenni, sőt, úgy véljük, általában nem lehet megszabni az embereknek, hogy hol éljenek. A magyar és uniós joggyakorlatban az állampolgárok ezen jogát kiemelt jogszabályok garantálják”. A jogvédő iroda úgy látja, a polgármester kijelentései viszont megerősítik a menedékkérők érveit, például jogbiztonságuk hiányát.
A NEKI szerint a kormányállásponttal és az erkölccsel is ellentétesek Miskolc polgármesterének szavai, mert mintegy bűnösökként azonosítja a visszatérő állampolgárokat. „Mindenkinek joga van megválasztani, hogy hol szeretne élni. Akkor is, ha mindezt saját akaratából, és akkor is, ha kényszerűségből teszi. A polgármester által kilátásba helyezett, a hazatérőket kollektíven érintő szigorú elbírálás ellentétes a magyar jogszabályokkal, ezért az annak nyomán születendő intézkedések előreláthatólag jogellenesek lesznek” – olvasható a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda tájékoztatójában.
A Kanadából visszatérők nem Kanada menekültjei, hanem Magyarország polgárai, a magyar kormány pedig támogatásáról biztosította a hazatérőket, amikor kijelentette, hogy a magyarországi cigányság jövője itt van, saját hazájukban – olvasható a NEKI MTI-hez eljuttatott közleményében. A NEKI tudatta: a miskolci gyakorlatot monitorozzák, és amennyiben szükséges, jogi eszközökkel megvédik az állampolgárokat a hátrányos megkülönböztetéssel szemben.