Az Országgyűlés foglalkoztatási bizottságának fideszes alelnökének közleménye szerint az erről szóló szerdai K&H-kutatás eredményei bizakodásra adnak okot. „Ugyanakkor tisztában vagyunk a hazai tulajdonú vállalkozások helyzetével”, éppen ezért a Fidesz számtalan olyan intézkedést hozott, amely ezeknek a cégeknek kíván segítséget nyújtani. Ilyen például a vállalkozások működését segítő bérkompenzációs lehetőség és a munkahelyvédelmi akcióterv, amely 2013-ban közel 450 milliárd forintos forrást ad a munkahelyek megőrzésére, bővítésre és a vállalkozások működésének támogatására.
A munkahelyvédelmi akcióterv keretében a munkáltatók februártól érvényesíthetik a leginkább kiszolgáltatottak, így az anyasági támogatások után munkába álló kismamák, a pályakezdő fiatalok, az 55 év felettiek, a szakképzettséget nem igénylő munkakörben dolgozók, a tartós munkanélküliek után járó adókedvezményeket. Közel egymillió munkavállaló számára vehető igénybe így adókedvezmény – ismerteti Kara Ákos.
Az akcióterv legfontosabb célja a munkahelymegőrzés, de további új munkahelyek létrehozása is remélhető. Emellett a tételes adózás bevezetésével soha nem tapasztalt egyszerűségű adózási nemet választhatnak a vállalkozók. A kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) és a kisvállalkozói adó (kiva) lehetőséget teremt arra, hogy megtartsák munkavállalóikat a vállalkozások, valamint a beruházások adóleíráson keresztüli támogatásával fejleszthessenek – közölte a politikus.
A K&H szerdán közölt, legfrissebb bizalmi index kutatásából kiderül, hogy nagyfokú bizonytalanság tapasztalható a magyarországi vállalkozások körében, amelyek átlagosan 4 százalékos árbevétel- és csupán egy százalékos nyereségnövekedéssel számolnak 2013-ban. A pénzintézet felhívta a figyelmet, hogy az 500 hazai mikro-, kis- és középvállalkozás (kkv) vezetőinek megkérdezésén alapuló K&H kkv bizalmi index értéke az elmúlt egy évben folyamatosan fel-le ingadozik, nem tud tartós trend kialakulni. Tájékoztatásuk szerint a munkaerő-piaci várakozásokra vonatkozó részindex mindeközben jelentősen javult. Az európai uniós pályázatokkal kapcsolatban szintén javultak a várakozások, ami leginkább a mezőgazdasági és a szolgáltató cégekre jellemző. A pozitív megítélés annak köszönhető, hogy a hazai vállalkozások egyre többször nyújtanak be pályázatot uniós forrásra, másrészt növekszik a kkv-k által érdemesnek, hasznosnak vélt pályázati kiírások száma – közölte a pénzintézet.