„Magyar receptet” használ az olasz baloldal: diáktüntetésekbe csomagolt kormányellenes demonstrációk zajlanak országszerte
Előkerültek a „No Meloni” transzparensek is és egyre több az Izrael-ellenes tüntető.
A felsőoktatási keretszámok két évvel ezelőtti szintre történő visszaállítását, a köz- és felsőoktatás átfogó reformját, valamint a hallgatói szerződés azonnali eltörlését követelték a budapesti Műegyetemen tartott tiltakozó demonstráció résztvevői szerdán a fővárosban.
A hallgatók – akik megtöltötték az egyetem központi épületének auláját – követeléseik között fogalmazták meg a felsőoktatásból a forráskivonás leállítását, többletforrások juttatását, az eddigi elvonások kompenzálását, valamint azt, hogy ne korlátozzák az egyetemi autonómiát.
Nagy Dávid, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke azt mondta: nem áll módjában köszönteni Orbán Viktor miniszterelnököt, mert bár meghívták, ő mégsem tudott eljönni hozzájuk. Megjegyezte: bármelyik hallgatói fórumon lehetőséget biztosítanak neki, hogy elmondja, miért lett a véleménye ellentétes azzal, amit néhány éve képviselt. Miért nem hívja tandíjnak a tandíjat, miért nem szereti már az egyetemi autonómiát? – tette fel a kérdést.
„Köszönöm, hogy eljöttek azok, akik egyetértenek a magyarok és az európaiak jelentős többségével, hogy a szemünk láttára kibontakozó 21. század a tudásra, az innovációra és a képzettségre, azaz az egyetemre épül. Köszönöm, hogy nem jöttek el azok, akik szerint a 19. századi viszonyok, a bérmunka, a röghöz kötés, a kasztrendszer a megoldás hazánk problémáira” – fogalmazott.
Nagy Dávid, arról, hogy mi hozta össze a diákokat a héten, és mi hozza össze a következőkben is eltántoríthatatlanul, azt mondta: az a felismerés, hogy megtámadták a jövőjüket, de ezt nem fogják hagyni. „Hogy megint átvertek bennünket, de ezt mi nem fogjuk hagyni!” – jelentette ki, amit a résztvevők hangos nem hagyjuk skandálása kísért.
A hallgatói érdekvédő kitért arra is, hogy nincs egyetemi reform, csak pénzkivonás és „az autonómia elpusztítása”. Úgy fogalmazott, hogy egyetemi szabadság nélkül egy ország nem működik demokratikusan, jó egyetemek nélkül pedig csak rosszul élhet. Nagy Dávid szerint úgy érhetik el követeléseiket, ha egységesek maradnak. Megjegyezte: „a kormány presztízskérdést csinál” minden társadalmi ellenállás felszámolásából, és ebben jelentős sikereket ért el, őket azonban nem fogja megosztani. A hallgatói vezető kijelentette: ez itt a magyar felsőoktatás, „a megoldás nem plagizálható”, azt maguknak kell megtalálniuk.
Solti László, a Szent István Egyetem rektora azt mondta: ha a felsőoktatásról hoznak döntést, akkor Magyarország sorsa a tét, ezért azt csak jól megalapozottan, kellő egyeztetés után lehet megtenni. A Magyar Rektori Konferencia álláspontját ismertetve közölte: a forráskivonás a felsőoktatásból a nemzetközi trendekkel ellentétes, és a magyar felsőoktatás leszakadásához vezet.
A kormányzati intézkedések a fiatalok és az intézmények számára már a közeljövőt is kiszámíthatatlanná teszik, és az elsősorban fiskális szempontoknak alárendelt elképzelések a korábban közösen elfogadott alapelvekkel is ellentétesek. Nem szolgálják a felsőoktatás minőségi javítását, a munkaerőpiac által preferált szakterületek támogatását.