Lassan arra sem lesz már ember az LMP-ben, hogy lekapcsolja a villanyt
Csárdi Antal képviselő egyelőre nem hagyta el a párt parlamenti frakcióját, de a tavaszi ülésszakig megteszi, így megszűnik a képviselőcsoport.
Az oktatási államtitkár szerint nem lehet korlátozni a diákok véleménynyilvánítási jogát és szabadságát. Az adatvédelmi hatóság vezetője szerint sincs joga a pedagógusnak nyilatkozattételre kötelezni a diákokat, majd ezt rögzíteni. Az LMP feljelentést tett az ügyben.
Az oktatásért felelős államtitkár szerint „legyen szó sztrájkról vagy tüntetésről”, a diákok véleménynyilvánítási jogát és szabadságát korlátozni semmilyen módon nem lehet. Hoffmann Rózsa az MTI kérdésére közölte: tájékoztatást kért a balatonalmádi esetről. A hvg.hu kedden írt arról, hogy a balatonalmádi Magyar-Angol Tannyelvű Gimnáziumban az igazgatónő behívatta a végzősöket, és a sztrájkkal és keretszámokkal kapcsolatos nézeteikről faggatták őket, ezeket jegyzőkönyvezték, amiket el kell küldeniük a Veszprém Megyei Kormányhivatalba.
Hoffmann Rózsa elmondta: fontos, hogy a fiatalok félelem nélkül vállalhassák véleményüket, emiatt hátrány nem érheti őket. A mindenkit megillető demokratikus szabadságjogok tiszteletben tartása mellett akkor is kiáll, ha a demonstrációkon olykor az emberi méltóságot sértő kijelentések és rigmusok hangzanak el, és „ha éppen a kormány gyors reagálása, tárgyalási készsége miatt a megmozdulás értelmetlennek, céltalannak tűnik” – szögezte le Hoffmann Rózsa, aki jelezte: a balatonalmádi esettel kapcsolatban tájékoztatást kért. A hvg.hu információi szerint ehhez nem is kell olyan sokat tennie az államtitkárnak, mivel az ominózus iskola igazgatója a minisztériumban tartózkodik.
Péterfalvi Attila, a a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke szerint az „normális dolog”, hogy az iskolában egy osztályfőnöki órán a tanár a diákokkal aktuális ügyekről, akár kormányzati intézkedésekről, törvényekről beszélget; és nem minősül adattovábbításnak, ha a tanárt ezután „felhívják telefonon valamelyik hivatalból”, és ő elmondja a leszűrt következtetéseket, például hogy a diákok többsége mit gondol az adott ügyről. Arra azonban a pedagógusnak nincs joga, hogy bármilyen kérdésben nyilatkozattételre hívja fel a gyerekeket és hogy ezen a beszélgetésen elhangzottakat rögzítse. Hangsúlyozta: a hatóság nem döntött még arról, hogy indítanak-e vizsgálatot az ügyben. Éppen ezért jelezte, hogy nem a konkrét ügyről, hanem általánosságban fejti ki véleményét.
Az LMP közben jelezte, hogy ismeretlen tettes ellen feljelentést tett az ügyben személyes adattal visszaélés, valamint az egyesülési, a gyülekezési szabadság és a választási gyűlésen való részvétel jogának megsértése miatt. Schiffer András és Osztolykán Ágnes közleménye szerint a diákok joggal tartanak attól, hogy tanulmányaikat és az iskolai személyi viszonyaikat a jogsértő beszámoltatás komolyan megzavarta, s hogy a felvett adatokat nyíltan vagy közvetetten az ő sorsukról döntő személyek felhasználhatják. Az LMP szerint az ötvenes éveket idéző számonkérés megalázó és a szabad véleménynyilvánításhoz, a gyülekezéshez, valamint az emberi méltósághoz fűződő alapvető jogokat is sérti. A beszámoltatás a diákokat a gyülekezési joguk gyakorlásában fenyegető jelleggel korlátozta – hangsúlyozzák.