Bár Szuromi Szabolcs, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora november 20-án azt írta közleményében, hogy Semjén Zsolt 1997-es, doktori dolgozatának PhD-dolgozattá történő átminősítési eljárása minden tekintetben megfelelt a hatályos egyházi és állami előírásoknak, a Népszabadság állításai ezt erősen cáfolni látszanak.
Az átminősítések nem automatikusan történtek, ehhez meg kellett vizsgálni a jelölt publikációit és tudományos munkásságát is. A Népszabadság szerint a tudományos munkásság perdöntő, márpedig a KDNP elnöke nem végzett akkoriban érdemi tudományos munkát hivatalos életrajza szerint. Publikációs listája sem volt éppen hosszú: nyilvánosan hozzáférhető információk szerint azon egyetlen, a Teológia című folyóirat 1992. évi 2. számában megjelent cikk szerepelt Korunk kihívása: a New Age címmel, amely azonban nem új eredményeket tartalmazott, hanem Semjén teológiai doktoriját és az abból derivált szociológiai szakdolgozatát foglalta össze.
A PhD-dolgozat megszerzésének további feltétele, hogy a jelölt két idegen nyelven képes legyen a szakirodalom és a szaknyelvi terminológiák használatára. Semjén életrajza alapján angolul beszél csak, középfokon. A lap arról is ír, hogy Semjénnek a jelzett időszakban ideje se nagyon lett volna tudományos munkára, hiszen a vatikáni szerződés előkészítésében és az egyházi álláspont kommunikálásában vett részt. Tőle származik az a következtetés, hogy az egyházak közpénzből való fenntartása közügy.
„Semjén a látszat szerint nem a tudományos teljesítményével érdemelte ki a vallástudományi PhD-t. Ebből pedig az következik, hogy a PPKE vezetésének akkor is lenne vizsgálnivalója a kormányfőhelyettessel kapcsolatban, ha abból indul ki, hogy a plágiumgyanús dolgozatot nem, csak a PhD megszerzésének körülményeit kutathatja” - áll a Népszabadság cikkének végén.