Elkészült a nemzeti népegészségügyi stratégia – mutatjuk a részleteket!
A cél, hogy növekedjen a magyarok egészséges éveinek száma. Van hová fejlődni.
A Semmelweis Terv végrehajtásának koordinálásáért felelős volt miniszteri biztos szerint valahogyan meg kell oldani, hogy a nyugdíjasok egészségügyi járulékot fizessenek. A kormány közölte: Bodrogi József nem a kabinet nevében beszélt.
Valahogyan meg kell oldani, hogy a nyugdíjasok egészségügyi járulékot fizessenek – mondta a Semmelweis Terv végrehajtásának koordinálásáért felelős egykori miniszteri biztos szerdán Budapesten. Bodrogi József a Napi Gazdaság Az egészség ára című konferenciáján úgy vélte, például a nyugdíjak bruttósításával fedezni lehetne a nyugdíjasok egészségügyi ellátását. Kifejtette: a magyar társadalom 1900 és 2012 között „drámai” változáson ment keresztül. A 60 éven felüliek aránya megháromszorozódott, míg a 14 éven aluli lakosság harmadára csökkent.
A volt biztos szerint a „Ratkó-korszak bombája hamarosan robban”, az 1955-56-ban születettek nyugdíjba vonulásával ugyanis a járulékfizetők száma csökkenni fog, a nyugdíjjárulékokra pedig többet kell fordítani, s ezzel óriás nyomás alatt fog állni a jelenleg működő „felosztó-kirovó” rendszer. Hozzátette továbbá, hogy Magyarországon 2010-ben a fekvőbetegkassza kétharmadát a 60 éven felüliek ellátására költötték. Bodrogi József szerint fel kell tenni a kérdést, hogy meddig tudják az idős lakosság szükségleteit finanszírozni. Mint mondta, ezt a kérdést egyelőre a legtöbb országban kerülik, de Japánban például olyan megoldást találtak ki, hogy a 60 évnél idősebbek csak magánbiztosítás révén juthatnak ellátáshoz.
Kitért továbbá arra, hogy a kiemelt kockázattal járó sporttevékenységek során elszenvedett egészségkárosodást nem a közfinanszírozott egészségügyből kellene fizetni. Ennek fedezetére be kell emelni a rendszerbe a sportbiztosítást. Ezek mellett vagy az egészségügyi járulék mértékét kell emelni, vagy az ahhoz tartozó szolgáltatási csomag tartalmát kell szűkíteni – mondta Bodrogi József, de hozzátette: ez jelenleg még nincs napirenden.
Elmondta: továbbra is komoly finanszírozási és fenntarthatósági gondok jellemzik a magyar egészségügyet, s a közeljövőben javulás nem várható. Kiemelte: az elmúlt években 500 milliárd forintot vontak ki a területről. Amíg nem lesz gazdasági növekedés és ezt nem pótolják vissza a rendszerbe, áttörés nem várható, ezért áthidaló megoldásként különböző forrásteremtési technikákban kell gondolkodni – tette hozzá. Utóbbira példaként kiemelte– a népegészségügyi termékadó – az egészségre bizonyítottan káros élelmiszereket érintő adónem - bevezetését. Az egykori miniszteri biztos azt mondta: ebből jövőre 66 milliárd forintos bevételt várnak, amely több akut probléma megoldását teszi majd lehetővé.
Frissítés
Nincs a kormány napirendjén a nyugdíjasok társadalombiztosítási járulékfizetésének a bevezetése, sem az egészségügyi szolgáltatási csomag tartalmának szűkítése - közölte a NOL-lal az egészségügyi államtitkárság. Bodrogi József nyilatkozatának megjelenése után néhány órával mind a kormányszóvivői iroda, mind az egészségügyért felelős államtitkárság közölte, hogy a miniszteri biztos mandátuma lejárt november 13-án. Erről Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere tájékoztatta szerdai ülésén a kormányt, a szóvivői iroda pedig ezt közleményben ismertette az MTI-vel.