Áder: Fel kell készülni a vízhiányra

2012. szeptember 28. 07:56

Minden politikusnak az a dolga, hogy felkészüljön a vízhiánnyal kapcsolatos károk mérséklésére, a problémák megoldására – jelentette ki Áder János köztársasági elnök, miután befejezte látogatását az ENSZ Közgyűlésében.

2012. szeptember 28. 07:56

Miként a Rio+20 tanácskozáson júniusban Brazíliában, Áder János az ENSZ Közgyűlése ülésszaka általános vitájában elmondott beszédében is megkülönböztetett figyelmet szentelt a vízgazdálkodás kérdéseinek. Emlékeztetett rá, hogy az ENSZ keretében megalakult a Víz Barátai Munkacsoport, amelynek négy meghatározó tagja Finnország, Magyarország, Tádzsikisztán és Thaiföld. Ezek az országok a csatornázást és a szennyvízkezelést kiemelt fontosságúnak tekintik, mert az adatok ezen a téren riasztóak.

„Magyarország sincs nagyon jó helyzetben, hiszen olyan ország vagyunk, amely vizeinek nagy részét más országokból kapja. Tehát ilyen értelemben a felhasználható víz mennyiségét tekintve nyugodtan mondhatom azt, hogy kiszolgáltatottak vagyunk” – mondta.

Áder János kitért arra, hogy az éghajlatváltozás következtében egyre szélsőségesebb időjárási viszonyok jellemzik Magyarországot. Az idén az ország megtapasztalhatta, milyen az, ha 50-100 éves aszályrekordok dőlnek meg, milyen mértékben csökkenti ez a vízhozamot, a kutak kiszáradásától az öntözés ellehetetlenülésén át a terméshozamok radikális csökkenéséig.

„Teljesen világos sajnos ma már, hogy ez a következő években, évtizedekben egyre gyakrabban megismétlődhet. Márpedig hogyha ez így van, minden politikusnak az a dolga, hogy a károk mérséklésével foglalkozzon, felkészüljön egy ilyen helyzetre, és hogy megszülessenek azok a politikai, kormányzati döntések – ha kell, akkor az országgyűlés ezekben a kérdésekben akár törvényt alkosson –, amelyek segítenek ennek a problémának a megoldásában”
– fogalmazott a köztársasági elnök.

Rámutatott: ez a probléma csak nemzetközi összefogással oldható meg, ezért aktív Magyarország a Víz Barátai Munkacsoportban, amelynek immár több mint 70 tagja van. „Ezért van az, hogy ma Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár úr rendkívül elismerő szavakkal méltatta Magyarországnak az eddig elvégzett munkáját, és azt kérte, hogy továbbra is ugyanilyen elkötelezettek legyünk vízzel és a szennyvízkezeléssel kapcsolatos, úgynevezett fenntartható fejlődési célok kidolgozása tekintetében” – mondta.

Magyarország azért is szervezi meg jövő ősszel a víz világkonferenciáját, hogy egy fontos állomáshoz elérkezve „számot vessünk azzal, hogy mi mit tudunk ehhez hozzátenni, mi az a tudás, amelyet másoknak jó szívvel tudunk ajánlani, és mi az a gyakorlati tapasztalat, amelyet be tudunk mutatni a hozzánk érkezőknek” – mondta Áder János.

Nagyon fontosnak nevezte, hogy lehetőség nyíljon a magyar, az európai és az ENSZ-intézményekben dolgozó szakemberek tudásának felhasználására. „Tehát össze kell fogni, ezeknek az embereknek fórumot kell biztosítani, hogy megoszthassák velünk gondolataikat. Nekünk meg az a dolgunk, hogy ezeket a gondolatokat hasznosítsuk a mindennapi politikai döntések során. Még akkor is, ha pontosan tudom, hogy a köztársasági elnök nem a kormányzati végrehajtásért felelős személy, de ugyanakkor a probléma felvetésében, a probléma nyilvánosság előtti megjelenítésében úgy gondolom, hogy nekem is van felelősségem és szerepem” – fogalmazott.

Kitért arra, hogy ENSZ Közgyűlése kiemelt témája a jogállamiság kérdése. „Úgy gondoltam, hogy ha ezt a kérdést az ENSZ Közgyűlésén egyébként is napirendre vették, akkor kézenfekvő, hogy elmondjam, hogy a magyar jogállamiságban milyen fontos változások történtek az elmúlt időszakban” – mondta az államfő.

Az Út a Békékhez Díjjal kapcsolatban, amellyel a Vatikán ENSZ-beli megfigyelő missziója tüntette ki szerdán, kijelentette, hogy azt Magyarország minden polgára nevében vehette át. A laudáció szerint Magyarország az új alaptörvény elfogadásával sokat tett az emberi élet és a házasság intézményének tiszteletben tartásáért.

„Nagyon fontos méltató szavakat hallhattunk arról, hogy milyen fontosak azok az értékek, amelyeket a magyar alkotmány rögzít, mennyire komoly visszhangra talált ez itt az Amerikai Egyesült Államokban, és hogy azok, akiknek egyébként nincs magyarországi kötődésük, mennyire örülnek annak, hogy Magyarország ilyen egyértelműen, ilyen nyilvánvalóan kiállt ezen alkotmányos értékek, alapjogok mellet, és rögzítette ezeket az alkotmányban” – mondta a köztársasági elnök.

„Meglepő volt számomra is, hogy ez ilyen erős visszhangot kapott itt, és mindenképpen azt gondolom, hogy elismerést jelent azok számára, akik részt vettek ebben az alkotmányozási folyamatban”
– tette hozzá.

Áder János kitért a lett, a cseh és a szlovák államfővel folytatott találkozóira. Mint mondta, Magyarország és Lettország az EU-n belül egyaránt tagja a 15 ország alkotta Kohézió Barátai Munkacsoportnak, és jövőre mindkét országot hátrányosan fogja érinteni a felzárkóztatási politikával kapcsolatos, tervezett szabályozás. „Arról beszéltünk, hogy hogyan lehetne még határozottabban és még eredményesebben dolgozni annak érdekében, hogy megszüntessük a (kohéziós) szabályozás ránk nézve hátrányos elemeit” – mondta Áder János.

Csehország és Szlovákia államfőjével részben a V4-es együttműködés jövőjéről folyt az egyeztetés. A szlovák elnökkel a kétoldalú kapcsolatok sokrétű fejlesztéséről, egyebek között az infrastrukturális kapcsolatok erősítéséről esett szó, ezen belül az Ipolyon átívelő hidak, valamint a Komáromnál tervezett Duna-hídnak a megépítéséről.

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bookmark
2012. szeptember 28. 12:13
Na látom, a beírások elmentek megint a kölcsönös sértegetések szintjéig. Térjünk a valódi témára. 1) hozzánk a csapadék rövid időközönként és nagy mennyiségében jut el és egyre inkább kiszámíthatatlan időközönként. Ez az esővíz tárolás témáját teszi egyre inkább fontossá. 2) a nyári aszály miatt jutott az eszembe, hogy évekkel ezelőtt láttam egy dokumentum filmet egy harmat gyűjtő műanyagról. Google: "dew collector", "Dew Harvesting" Ez egy hálo, amit a megfelelő helyre kifeszítenek és a hajnali harmatot tereli bele egy víztartájba. 3) Folyómedrek átalakítása. Olyan gátrendszert kellene kiépíteni, hogy egy bizonyos szint után már eldönthető legyen, hogy mennyi víz kerül továbbításra a Fekete-Tenger irányába. Ez azt is jelenti, hogy maguk a folyómedrek átalakulnának tudatosan kezelt mini-tavak rendszerévé. 4)A folyók alatt általában szokott lenni egy másik a felszín alatti folyó, amihez azért nem lehet hozzáférni, mert a meder alja be van terítve törmelékkel és alatta van még egy kőzet réteg, amíg el nem jutunk egy vízzáró réteghez, ami alá már nem tud a víz beszivárogni. Tehát ha hozzá akarunk jutni ehhez a vízforráshoz, akkor a folyomedrekbe kellene kutakat fúrni. Ez egyébként helytakarékos is mert nem kell művelés alól kivonni területek nagy mennyiségű víz tárolására. A víz csak a vízfelszínről tud elpárologni, tehát a cél az az hogy minél mélyebb legyen a kút és a lehető legkisebb legyen a levegővel érintkező vízfelület. Persze arra is vigyázni kell, hogy amikor sok a víz a folyóban nem rongálja meg a sodrás és nem lesz betemetve törmelékkel. Ezek az ötletek nem igényelnek nagy mennyiségű földtömegek mozgatását. A legnagyobb szárazság idején is van a levegőnek víztartalma.
Ald0 Raine hadnagy
2012. szeptember 28. 11:41
"Áder: Fel kell készülni a vízhiányra" Miért, azt is ellopjátok?
liberálzöld.
2012. szeptember 28. 09:21
"Áder: Fel kell készülni a vízhiányra" Oks, ugrott a fröccs. Marad tisztán a bor.
Korn
2012. szeptember 28. 09:06
Brazil kampány. Pisilj a zuhany alatt.:-D http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=d3u9z94K2L0 persze ez jobb megoldás http://www.edenkert.hu/elet-mod/legjobb-otthon/komposzt-wc-toalett-mukodese/4668/ Egy példa arra hogyan lehet takarékoskodni. http://okokucko.hu/termek/viztakarekos_perlator_kulso_menetes_foglalattal_-_citromsarga.html http://www.zoldbolt.hu/energiatakarekos-termekek/viztakarekos
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!