Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
A legújabb Heti Válaszban megjelent írásában ezúttal Európa újraiparosításának szükségességéről értekezik a nemzetgazdasági miniszter. Matolcsy György szerint erre most jó alkalom van, hiszen „új harmincéves háború” zajlik, az újraiparosítással pedig mérsékelni lehetne a „háborús veszteségeket”.
Matolcsy György szerint Amerika a háborúk alatt, mindkét partvidékének újraiparosítása által emelkedett fel. A nemzetgazdasági miniszter ezúttal Bruce Cumings történész az USA világhatalmi pozíciójának okait fejtegető könyve kapcsán fejtette ki gondolatait a Heti Válaszban. Matolcsy szerint Európának az USA-hoz hasonlóan háború alatt kellene iparát fejlesztenie. A tárcavezető szerint erre most van lehetőség, mivel úgy látja, jelenleg „új harmincéves háború” zajlik, amelynek központja Európa, az EU és az eurózóna, legerősebb szakasza pedig 2015 után jöhet.
A miniszter szerint jelen helyzetben az EU-nak központilag kellene irányítania a technológiai áttöréseket és az újraiparosítást. Matolcsy úgy véli, hogy az USA partvidékének iparosításához hasonlóan az EU-nak a közép- és kelet-európai országok újraiparosításával kellene mérsékelnie a „háborús veszteségeket”. Ezen kívül a déli államokat is iparosítani kellene szerinte, amivel létrejöhetne Európában egy ipari háromszög. Matolcsy szerint szükséges az európai és orosz ipari potenciál összekötése és egy EU-kínai pénzügyi híd is. A tárcavezető úgy véli azonban, hogy az unió elitje hibásan gondolkozik ezekről a kérdésekről.
Matolcsy szerint nem használják fel az újraiparosításhoz az új tagállamok motivált, képzett és rugalmas munkaerejét, hanem csak extraprofitot akarnak kivonni a monopolterületekről. Pedig a miniszter szerint Kelet-Európa földrajzi, fejlettségi és kulturális okokból könnyebben tudna kapcsolatok kiépíteni Kínával. Ezekhez a tervekhez Matolcsy szerint azonban „nem birodalmi szigorra” van szükség, hanem nemzetállami együttműködésre és mély uniós munkabeosztásra – írja a hvg.hu a Heti Válasz alapján.