Cél a magyar gazdák védelme – gyűlnek az aláírások a NAK és a MAGOSZ közös petíciójában
Így igyekeznek fellépni az Európai Bizottság ellen, amely többek között arra készül, hogy elvegye a területalapú támogatásokat a gazdáktól.
Budai Gyula közlése szerint összehangolt razziát tartottak a hatóságok a Budapesti Nagybani Piacon, ahol 66 tonna ismeretlen eredetű zöldséget és gyümölcsöt foglaltak le.
A szerda este 10 órától csütörtök hajnalig tartó ellenőrzésen a készenléti rendőrség és a katasztrófavédelem, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bevetési egységei, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal munkatársai vettek részt – közölte Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára. Az államtitkár tájékoztatása szerint az összehangolt akcióban nemcsak élelmiszer-biztonsági, hanem adóhatósági, munkavédelmi és tűzbiztonsági ellenőrzést is tartottak, célirányosan a piac területén működő nagyobb cégek raktáraira koncentráltak, és rengeteg szabálytalanságot tártak fel.
Mint mondta, a razzián az első összesítés szerint 66 tonna ismeretlen országból származó zöldséget és gyümölcsöt – dinnyét, nektarint és hagymát – foglaltak le, és csak az élelmiszer-biztonsági szabályok megsértése miatt 18 millió forint bírságot szabtak ki. Az államtitkár szerint a lefoglalt zöldségek és gyümölcsök a „szokásos” külföldről érkezezett átcsomagolt áruk voltak, amelyeket magyarként akartak eladni; ezeket megsemmisítik.
Budai Gyula felhívta a figyelmet arra, hogy a mostani razzián hatszor annyi árut foglaltak le, mint a legutóbbi hasonló ellenőrzésen, két hete, amikor mintegy 15 tonna gyümölcsöt és zöldséget koboztak el hatóságok a nagybani piacon. Az államtitkár akkor azt mondta: az akció annak az ellenőrzés-sorozatnak a kezdete, amellyel a nagybani piacot meg kívánják tisztítani azoktól a nepperektől és viszonteladóktól, akik semmi mást nem tesznek, mint, hogy beülve az őstermelők közé egyrészt áron alul vásárolják fel a termékeket a becsületes magyar vidéki termelőktől, másrészt átcsomagolt külföldi eredetű terméket értékesítenek magyarként.