Művészeti díjakról egyeztetett a kulturális államtitkár

2012. július 24. 19:47

29 szakmai szervezet képviselőjével egyeztetett a művészeti díjakról L. Simon László. A megbeszélés résztvevői egyetértettek abban, hogy vissza kell állítani az állam által adományozott díjak presztízsét.

2012. július 24. 19:47

A művészeti díjakat is érintő rendelet módosításának előkészítése érdekében találkozott kedden 29 szakmai szervezet képviselőjével L. Simon László kulturális államtitkár. A megbeszélés résztvevői egyetértettek abban, hogy vissza kell állítani az állam által adományozott díjak presztízsét. L. Simon László kulturális államtitkár szerint az elavult kitüntetési rendelet átalakítását két dolog is motiválja. Egyrészt az Emberi Erőforrások Minisztériumának több ágazatot átfogó kitüntetési rendszerét a tárca egységesíteni szeretné, másrészt az érvényben lévő rendelet által szabályozott kitüntetések száma és az ezekkel járó díjazás az elmúlt évtizedben devalválta az állami elismerések értékét – olvasható a kulturális államtitkárság közleményében. A politikus szerint az állami kitüntetések presztízsét az arra javaslatot tevő szakmai kuratórium legitimációja, az egy évben adható díjak száma és az ezekkel járó összegek nagysága határozza meg.

Az összegzés szerint az államtitkár ismertette azt az elképzelést, amely szerint a díjazottakat több évre felkért kuratóriumok jelölhetnék. A grémiumok összetételére az adott terület szakmai szervezetei tennének javaslatot. A kuratóriumi tagok pedig az adott terület legszélesebb körben elismert, sok esetben az adott kitüntetéssel már rendelkező képviselői lennének, akinek a díjakra tett javaslatát a minisztérium elfogadná. Az egyeztetésen megvitatták, hogy a testületek mandátuma hány évre szóljon. A szakmai szervezetek végül az ötéves ciklust támogatták.

Az államtitkár a szakmai szervezetek képviselői előtt vázolta azt az elképzelést is, miszerint a jelenleginél jóval komolyabb anyagi elismerés társulna a kitüntetésekhez, hiszen tarthatatlan, hogy a komoly életműveket és szakmai teljesítményeket elismerő, úgynevezett középdíjakkal bő egy évtizede bruttó kettőszázezer forint jár. L. Simon László hozzátette, a kitüntetésekkel járó jutalomösszegek emelését az NKA-törvény módosítása teszi majd lehetővé és a díjazásra akkor is nagyságrendekkel többet fordít majd az állam, ha az egyes kitüntetésekből minden évben a jelenleginél kevesebbet adnak ki.

A kitüntetések számának meghatározásakor az államtitkárság a javaslatát az arányosság és a korábbi évek felterjesztései alapján alakította ki. A szakmai szervezetek egy része a csökkenő kitüntetésszámot ugyan vitatta, bár összességében az elvekkel mindenki egyetértett. A szakmai szervezetek képviselői megfogalmazták azt is, hogy a díjak számának csökkenését támogatni tudják, amennyiben az elismerésekhez járó összegek a tervezet szerint kerülnek be a végleges rendeletbe. A tájékoztató szerint L. Simon a találkozó végén elmondta: az egyeztetés alapján az államtitkárság elkészíti az új rendelet tervezetét, és amennyiben a tárca vezetése is támogatja, a közigazgatási egyeztetés keretében a szakmai szervezetek is megkapják majd véleményezésre.

Az egyeztetésen az Erdélyi Magyar Írók Ligája; a Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesület; a Fiatal Írók Szövetsége; a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület; az Írók Szakszervezete; a József Attila Kör; az Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete; a Magyar Cirkusz és Varieté Nonprofit Kft.; a Magyar Filmművészek Szövetsége; a Magyar Fotóművészek Szövetsége; a Magyar Írószövetség; a Magyar Jazz Szövetség; a Magyar Játékszíni Társaság; a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége; a Magyar Képzőművészeti és Iparművészeti Társaságok Szövetsége; a Magyar Muzsikus Fórum; a Magyar Műfordítók Egyesülete; a Magyar Művészeti Akadémia; a Magyar Színházi Társaság; a Magyar Táncművészek Szövetsége; a Magyar Teátrumi Társaság; a Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége; a Magyar Pen Klub; a Magyar Zenei Előadóművészek Társasága; a Magyar Zenei Tanács; a Magyar Zeneszerzők Egyesülete; a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia; a Szépírók Társasága; valamint a Zenetudományi és Zenekritikai Társaság vett részt.

 

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Obulus
2012. július 24. 23:44
Honnan tudjam? Egyébként szerény személyem, mint egyetemi tananyag, már régóta, a nyolcvanas évek vége óta oda sorolnak.
Obulus
2012. július 24. 21:26
" L. Simon László. A megbeszélés résztvevői egyetértettek abban, hogy vissza kell állítani az állam által adományozott díjak presztízsét." Ami azt jelenti, hogy csak a Fidesz seggnyalói kapjanak díjakat.
pipafa
2012. július 24. 21:21
Volna egy, talán nem teljesen haszontalan javaslatom. A kitűntetekkel (azok munkásságával) együtt ismerhessük meg a szövetségek, egyesületek stb. képviselőit (néven nevezve), akiknek javaslatára a díjat odaítélték. Gondolom a jelölők büszkén vállalják, a történelmi tabló is színesebb lesz, ha néhány évtized múltán böngészve láthatjuk, milyen szellemi közösség termelte ki díjazottjainkat, megbecsült díszpolgárainkat.
egysegelem
2012. július 24. 20:23
Minek egyeztetnek veluk, amikor a vegen ugyis Orban dont ki kaphat elismerest, es ott meg semmi mas nem szamit csak a politikai lojalitas?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!