MNO: Életben lehet a Mansfeld-per ügyésze

2012. július 21. 11:16

Nagy valószínűséggel még életben van az a személy, aki ügyészként első fokon halálbüntetést kért Mansfeld Péterre – erről számolt be a Magyar Nemzetnek az 1959-ben kivégzett fiú öccse. Mansfeld László az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárától kapott tájékoztatást.

2012. július 21. 11:16

Nagy valószínűséggel még életben van az a személy, aki ügyészként első fokon halálbüntetést kért Mansfeld Péterre – erről számolt be a Magyar Nemzetnek az 1959-ben, 18 éves korában kivégzett fiú öccse, Mansfeld László.

A férfi, mint elmondta, június végén közel hatszáz oldalnyi iratot kapott a mártír fivére  ellen indított koncepciós eljárással összefüggésben az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárától, de más forrásokból is információkhoz jutott. Mansfeld László úgy tudja: az elsőfokú eljárásban ügyészként részt vevő Mátsik György jelenleg is él, nyugdíjas. A testvér ezidáig nem tudta kideríteni, hol él a férfi.

Mansfeld László emlékeztetett: Mátsik György volt az, aki rendkívül súlyos vádbeszédében az államellenes cselekmények miatt halálbüntetést kért az elsőrendű vádlott Blaski Józsefre és a másodrendű vádlott Mansfeld Péterre, négy további vádlottra pedig súlyos börtönbüntetést szorgalmazott. Mansfeld Péter és társai ellen 1958 februárjában történt cselekmények miatt indult büntetőeljárás.

Összesen 74 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hajdú Sógor
2012. július 22. 00:17
Dr. Gárgyán Tibor, Mansfeld Péter védője a tényállást és a minősítést nem vitatja... http://franka-egom.ofm.hu/aktualitasok/mansfeld_peter/01mansfeld.htm Dr. Gárgyán Tibor. a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke 1968-1973. Fényes ügyvédi pályája, tehát véletlenen múlott. Az egyetemet 1957-ben fejezte be és - évfolyamáról egyedüliként – ügyvédjelöltnek jelentkezett, mert már akkor meggyõzõdésévé vált, hogy küzdeni kell az ügyvédség becsületéért, jövõjének visszaszerzéséért. Ehhez az elhatározásához munkássága végéig hû maradt. Az ügyvédi hivatás becsülete, a kar biztonsága, és jövõje volt a célja. Mindehhez a ’60-as évek Magyarországán nem kis bátorság kellett. Benne, a szakma szeretete, a tudás, az ügyfelek megsegítésének szándéka mellett megfelelõ bátorság is lakozott. Bátor volt a tárgyalóteremben, és bátor volt kamarai elnökként. Kemény határozott ember volt, kemény határozott ügyvéddé vált, és a szó jó értelmében kemény, határozott elnök volt, akinek a mai gondolkodásunkkal alig megérthetõ dolgokért kellett megküzdenie az állami vezetéssel. Az egyéniségébõl adódó elszántsággal harcolt az ügyvédek nyugdíjjogosultságáért, egészségügyi ellátásért való jogáért ugyanúgy, mint a képviselõi jogosultságok szélesítéséért. Az állami felügyeletet gyakorló miniszter eltúlzottnak ítélte érdekképviseleti munkáját és így megakadályozta, hogy 5 évi kamarai elnökségét követõen, 1973-ban újrajelöljék, újraválasszák. A „túlzott” érdekvédelemért elszenvedett miniszteri elmarasztalás a Kar tagjaiban csak erõsítette a tiszteletet dr. Gárgyán Tibor iránt. Ez a tisztelet nyilvánult meg abban, hogy 2003-ban, amikor kamarai tagságának megszüntetését kérte, a Kamara örökös tiszteletbeli tagjának választotta. Az ország egész ügyvédi társadalma kegyelettel emlékezik dr. Gárgyán Tiborra, a Budapesti Ügyvédi Kamara volt elnökére. Dr. Bánáti János a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke http://www.bpugyvedikamara.hu/pesti_ugyved/2006/julius_augusztus/in_memoriam/
Krupp Skya
2012. július 21. 20:27
Nem büntethető ,mert parancsra tette.
Baal Shem Tov
2012. július 21. 17:13
A rohadéknak mennyi a nyugdíja és mit csinálhatnak az ivadékai?
Secnir
2012. július 21. 17:13
szerintem itt az ideje, hogy a magyar nemzet ismeretlen tollforgatója (mert nevét nem adta a cikkhez) nekiálljon kiásni az aradi vértanúk hóhérainak unokáinak ausztriai címét..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!