Orbán Viktor: Fél éve még senki nem akart hallani a békéről, ma pedig mindenki erről beszél (VIDEÓ)
Ez a magyar elnökség legnagyobb eredménye.
A Princeton Egyetem jogászprofesszora Paul Krugman blogjában megjelent írásában a magyarországi helyzettel hasonlítja össze a romániai eseményeket. Kim Lane Scheppele szerint mindkét országban megkísérlik kiiktatni a hatalom alkotmányos fékeit, a professzor ugyanakkor különbségeket is lát.
A magyarországi helyzettel hasonlítja össze Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem jogászprofesszora a The New York Times című napilap honlapján az elmúlt napok romániai belpolitikai fejleményeit, megállapítva, hogy mindkét országban megkísérlik kiiktatni a hatalom alkotmányos fékeit. „Ezúttal Románián a sor, hogy aggodalmat keltsen azokban, akik törődnek az alkotmányossággal, a demokráciával és a jogállamisággal. Egy újabb keleti EU-demokrácia bontja föl a jogállamiság szövetét a kormányfői hatalom jogi korlátainak támadásával” – írja az amerikai alkotmányjogász „Románia az új Magyarország?” című elemzésében, amely Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász „Egy liberális lelkiismerete” című blogjában jelent meg.
Kim Lane Scheppele úgy ítéli meg, hogy a hatalmi ellensúlyok lebontásán túl a romániai helyzet nem hasonlít a magyarországihoz. „Noha a nyomorúságot nem helyénvaló összemérni, a magyarországi helyzet sokkal súlyosabb, mint a romániai, legalábbis egyelőre” – véli a szerző. Mint írja, Orbán Viktor magyar kormányfő a politikai jobboldal embere, aki több mint két évtizede pártelnök, teljes mértékben ellenőrzés alatt tartja pártját, politikai ellenzéke pedig a „teljes zűrzavar” állapotában van. Ezzel szemben Victor Ponta román miniszterelnök baloldali, viszonylag új szereplő a romániai belpolitikában, kénytelen ingatag koalíció élén kormányozni, és komolyan szervezett ellenzék áll vele szemben.
„Lehet, hogy Pontának ugyanazok az ambíciói, mint Orbánnak, de – legalábbis eddig – nem sikerült megváltoztatnia a teljes hatalmi rendszert” – mutat rá Scheppele. „Úgy tűnik, a román kormányfő egyes konkrét személyektől akar megszabadulni, akik szembeszegülnek vele, és nem akarja az egész alkotmányos rendszert diktatúrává alakítani” – írja a Princeton Egyetem tanára.