Magyarországhoz hasonlította Romániát Scheppele

2012. július 06. 16:31

A Princeton Egyetem jogászprofesszora Paul Krugman blogjában megjelent írásában a magyarországi helyzettel hasonlítja össze a romániai eseményeket. Kim Lane Scheppele szerint mindkét országban megkísérlik kiiktatni a hatalom alkotmányos fékeit, a professzor ugyanakkor különbségeket is lát.

2012. július 06. 16:31

A magyarországi helyzettel hasonlítja össze Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem jogászprofesszora a The New York Times című napilap honlapján az elmúlt napok romániai belpolitikai fejleményeit, megállapítva, hogy mindkét országban megkísérlik kiiktatni a hatalom alkotmányos fékeit. „Ezúttal Románián a sor, hogy aggodalmat keltsen azokban, akik törődnek az alkotmányossággal, a demokráciával és a jogállamisággal. Egy újabb keleti EU-demokrácia bontja föl a jogállamiság szövetét a kormányfői hatalom jogi korlátainak támadásával – írja az amerikai alkotmányjogász Románia az új Magyarország?” című elemzésében, amely Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász „Egy liberális lelkiismerete” című blogjában jelent meg.

Kim Lane Scheppele úgy ítéli meg, hogy a hatalmi ellensúlyok lebontásán túl a romániai helyzet nem hasonlít a magyarországihoz. „Noha a nyomorúságot nem helyénvaló összemérni, a magyarországi helyzet sokkal súlyosabb, mint a romániai, legalábbis egyelőre” – véli a szerző. Mint írja, Orbán Viktor magyar kormányfő a politikai jobboldal embere, aki több mint két évtizede pártelnök, teljes mértékben ellenőrzés alatt tartja pártját, politikai ellenzéke pedig a „teljes zűrzavar” állapotában van. Ezzel szemben Victor Ponta román miniszterelnök baloldali, viszonylag új szereplő a romániai belpolitikában, kénytelen ingatag koalíció élén kormányozni, és komolyan szervezett ellenzék áll vele szemben.

Lehet, hogy Pontának ugyanazok az ambíciói, mint Orbánnak, de – legalábbis eddig – nem sikerült megváltoztatnia a teljes hatalmi rendszert” – mutat rá Scheppele. „Úgy tűnik, a román kormányfő egyes konkrét személyektől akar megszabadulni, akik szembeszegülnek vele, és nem akarja az egész alkotmányos rendszert diktatúrává alakítani” – írja a Princeton Egyetem tanára.

Összesen 168 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
krisztoforo48
2012. július 07. 09:21
Professzor úr! Ez a két ország nagyobb jogállam,mint az USA.Ugyanis itt az elnök nem adhat ki utasítást senki meggyilkolására,mint ahogy ez Önöknél lehetséges!Valahogy nem hallottam és olvastam az ajvékolását,mikor ezt a törvényt meghozták az Önök országában.
Baal Shem Tov
2012. július 07. 08:33
Őszintén! Mit tud ez az amerikai zsidó nő? Másod, harmadközlésekből élő önelégült szobatudós, aki a híreket zsidó barátnőitől szedi össze a shabbati kidduson.
Tervuren Dog
2012. július 07. 06:25
Paul Krugman már sokadszorra bizonyította, hogy köze nincs amiről ír. Az említett blogjában számtalan tárgyi és tartalmi tévedés, ellentmondás és dezinformáció van. " „Úgy tűnik, a román kormányfő egyes konkrét személyektől akar megszabadulni, akik szembeszegülnek vele, és nem akarja az egész alkotmányos rendszert diktatúrává alakítani” – írja a Princeton Egyetem tanára." Nos kérem szépen, amíg 2010-ben Magyarországon egy tisztességes és demokratikus választási eredmény alapján került 2/3-os többségre a fidesz, addig a jelenlegi román kormány a 326 fős parlamentből 3 elhagyó képviselőnek a segítségével tudta a hatalmat megszerezni. Szóval még korrepetálásra szorul a princetoni egyetem Nobel díjas tanára.
Hajdú Sógor
2012. július 06. 23:44
Az tény, hogy Magyarországon is kezdenek elharapózni a rományiában már megszokott félig felépitett, aztán szarba hagyott épületek. Ezügyben fjorduljanak a Demszki/ávh/maszop/szadesz konglomerátumhoz a Seppelék.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!