Szócska: Az egészségügyet nem érintheti a kötelező nyugdíjaztatás

2012. június 20. 10:11

Bedöntené az egészségügyet, ha erre az ágazatra is vonatkozna Matolcsy György által bejelentett, a 62 év feletti közalkalmazottak kötelező nyugdíjazása. Ötezer orvos esne ki így ugyanis a rendszerből.

2012. június 20. 10:11

Szócska Miklós szerint „nem megvalósítható”, hogy minden, 62 évnél idősebb egészségügyi dolgozót kötelezően nyugdíjba küldjenek, ezért kiáll annak érdekében, hogy az egészségügyi ágazatot ne érintse a kötelező nyugdíjaztatás. Az egészségügyi államtitkár szerdán az MTI-nek megerősítette a Népszabadság értesülését, miszerint az egészségügyi kormányzat mentességért folyamodott a kormányhoz, mert a 62 évesnél idősebb közszolgák kötelező nyugdíjba vonulása azonnal bedöntené az egészségügyet, mivel az körülbelül ötezer orvost érintene.

Hozzátette: a kérdéssel kapcsolatban a kormányzaton belül jelenleg egyeztetések, modellezések folynak. További tárgyalások során fog tehát eldőlni, hogy a közszféra mely szegmenseire és milyen módon lesz érvényes a 62 éves nyugdíjkorhatár feletti munkavállalás lehetőségének megszüntetése.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter múlt csütörtökön, a 2013-as költségvetésről tartott sajtótájékoztatóján beszélt arról, hogy a különféle reformok miatt jövőre 250 ezer közalkalmazott tér vissza a központi állami körbe, s a 62 év felettiekre a kormány elrendeli a kötelező nyugdíjba vonulást. Giró-Szász András kormányszóvivő hétfőn az m1 Ma reggel című műsorában azt mondta: további tárgyalásokon dől el, hogy a közszféra mely szegmenseire és milyen módon lesz érvényes az intézkedés.

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bigyomail
2012. június 20. 12:25
Ennek a dolognak két oldala van: Nézzük Matolcsy és az államkassza oldaláról: Ha a 70 éves egyetemi professzort és orvosprofesszort, tanárt és egyéb közalkalmazottat nyugdíjba küldöm, mivel a bére és a nyugdíja is az államkasszát terheli, ezért nyerek rajt, hiszen a nyugdíj kevesebb, mint a bér. Elvileg felszabadul így munkahely is, tehát csökken a munkanélküliség. Arról nem is beszélve, hogy mivel a bértábla alapján adom a közalkalmazottak bérét, amiben kor szerinti bérnövekedés van beépítve, egy "fiatalított" alkalmazotti csoport esetén ugyan annyi emberre, kisebb lesz a teljes bérköltség. Nézzük a másik oldalt: Sem az egészségügyben, sem a közoktatásban nem tolonganak az emberek, tehát nem igazán van utánpótlás, sokszor épp az utánpótlás hiánya miatt maradnak nyugdíj után is a tanárok, orvosok. Egy 70 éves professzor tudása össze sem hasonlítható egy 40 évesével. No nem azért, mert olyan friss lenne, hanem azért, ami semmivel nem pótolható: 40 évnyi szakmai tapasztalata miatt. Ők már láttak például olyat is, ami csak 30 évente egyszer fordul elő. Itt nehéz igazságot tenni.
dehumanizer
2012. június 20. 12:02
Azért a fenti hozzászólásokra reagálok, így összefoglalóan, mint "szakértő": 1) A jelenlegi béremelés szép és jó, csak egyrészt többet kell érte potenciálisan dolgozni, másrészt pedig bérkiegészítésként fut, ami azt jelenti, hogy semmilyen pótlékba vagy ilyesmibe nem számít bele. Ráadásul kimaradtak az alapellátók, ill. a szakszemélyzet esetében a kezdőknek nem jár. Tehát ez a béremelés csak duma. 2) Már az is aggályos, hogy az alkalmazásban lévő orvosoknak nem kell kártérítést fizetniük, ha hibáznak -- ugye velük expliciten kivételeznek az Mt-ben, ami eléggé rossz vért szül -- teljes joggal. 3) A fiatalok nem, vagy legalábbis nem kizárólag a pénz miatt mennek külföldre, hanem a csapnivaló munkakörülmények, valamint a félfeudális rendszer miatt, ami az egészségügyet jellemzi. Jelenleg a következő egy fiatal perspektívájáa: 24-25 évesen elmegy dolgozni X kórházba, ahol van egy 45 éves osztályvezető. Az -- hacsak fel nem dobja a talpát -- még 20 évig biztosan ott lesz, és ha olyan beállítottságú, akkor semmi előremutató nem fog történni, viszont az elkönyvelhető, hogy 4-5-6 évig a papírmunka zömét, és az egyéb, derogáló munkákat neki kell elvégezni, és jó eséllyel szakvizsga után emberszámba veszik. Aztán 5-10 év múlva adjunktus, 15 év múlva főorvos lesz, ami kb. semmit nem jelent. Ezek nem távlatok, én sem kezdeném újra a szakképzést az országban.
malabar
2012. június 20. 11:56
egy percig sem gondoltam, hogy az orvosok/egeszsegugyi dolgozok is belekeruljenek a 62-eves nyugdijazasba. Gondolom, a közszfera olyan agazatara kell, hogy vonatkozzon a tervezet, amelyeknel a politikai allas-nak jelentösege van (fideszes birok kellenek) Gondolom, az egeszsegugy szfera közömbös a politikai hovatartozas szerint?
Soma
2012. június 20. 11:50
Nem bizony! Feri - megoldásként - elküldte a fiatalokat!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!