Végre egy brüsszeli döntés, mely egy irányba mutat a magyar nemzeti érdekkel
A román-magyar gazdasági együttműködés egy újabb lendületet kap.
A román sajtó szerint a magyar házelnök egyrészt a Magyar Polgári Pártnak kampányol, másrészt viszont a magyar állampolgársággal is rendelkező romániai magyarok körében a Fidesznek gyűjt szavazatokat Erdélyben.
Egyrészt a Magyar Polgári Pártnak (MPP) kampányol, másrészt a magyar állampolgársággal is rendelkező romániai magyarok körében a Fidesznek gyűjt szavazatokat Erdélyben Kövér László – írta szerdán a román sajtó a magyar házelnök romániai látogatásáról. Kövér László kedden érkezett Erdélybe, ahol részt vesz a Magyar Polgári Párt (MPP) kampánykörútján, mintegy ötven településen áll meg, hogy találkozzon az erdélyi párt helyi jelöltjeivel.
Az Adevarul című napilapban Ion M. Ionita publicista szerint két célja van Kövérnek: egyrészt az MPP-nek akar szavazatokat gyűjteni a vasárnapi romániai helyhatósági választásokra, másrészt a Fidesznek, a 2014-es magyarországi választásokra. A szerző bírálja a román külügyminisztérium „tehetetlenségét”, szerinte a tárca nem lépett közbe hatékonyan a diplomácia eszközeivel. Bírálja Traian Basescu államfőt is amiatt, hogy 2007-ben meg akarta osztani a romániai magyarságot, és az MPP-t, valamint Tőkés Lászlót támogatta azért, hogy gyengítse a RMDSZ-t.
A Romania libera szerint a román-magyar kapcsolatok „válaszút előtt állnak, először az elmúlt évtizedben”. Az újság felteszi a kérdést, hogy a felek meddig feszítik a húrt. A lap szerint kicsi a valószínűsége annak, hogy a helyhatósági választások után ismét normális mederbe terelődnek a román-magyar kapcsolatok, a lap szerint Orbán Viktor hatalomra kerülése után a Románia és Magyarország közötti diplomáciai viszony „hidegháborús állapotba” került.
A Gandul újságírója szerint a Kövér látogatása körüli lárma felerősítheti az Erdélyben élők nemzeti érzékenységét, ami választási kampánycélokat szolgálhat. A szerző szerint ugyanis a kormányzó baloldali szociálliberális szövetség Erdélyben is igyekszik felülmúlni az ellenzéki Demokrata Liberális Pártot (PDL), – amely a régióban hagyományosan magas támogatottságnak örvend –, a demokrata-liberálisok pedig igyekeznek megőrizni pozícióikat. Emellett az RMDSZ próbálja elkerülni, hogy több magyar párt között aprózódjanak el a magyar közösség szavazatai.