Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Alaptalannak tartja a Közigazgatási és Igazságügy Minisztérium az UNICEF magyar bizottságának tiltakozását, miszerint a büntethetőségi korhatár leszállítása ne lenne összhangban az ENSZ Gyermekjogi Egyezményével. A KIM felhívta a figyelmet: főszabályként továbbra is 14 év marad a határ, ezt csak kivételes, súlyos esetekben szállítják lejjebb.
A tárca közleménye rögzíti, hogy az egyezmény nem határoz meg általános korhatárt, azt az egyes államok határozhatják meg. A KIM felhívta a figyelmet arra, hogy a büntethetőség alsó korhatára általános szabály szerint nem változik, 14. életév marad. A szabályozás azonban kivételesen súlyos bűncselekmény elkövetése esetén, amennyiben az elkövető a szükséges belátási képességgel rendelkezik, rendkívül korlátozottan megengedi a büntethetőségi korhatár 14 évről 12 évre csökkentését. Ilyen kivételesen súlyos eset a kiskorúak, gyermekek által elkövetett emberölés, halált okozó testi sértés, a rablás és a kifosztás.
Rámutattak, az új Btk. alapján azzal szemben, aki a bűncselekmény elkövetésekor a tizennegyedik életévét nem töltötte be, csak intézkedés alkalmazható, szabadságvesztés vagy egyéb büntetés kiszabására tehát nem lesz lehetőség.
A KIM kitért arra, hogy az új szabályozásnak köszönhetően a gyermekek büntetőjogi védelme sokkal erősebb lesz: egyebek mellett külön tényállás lesz a gyermekprostitúció kihasználása, a gyermekek elleni bűncselekmények elkövetőit el lehet tiltani minden olyan foglalkozástól, továbbá tevékenységtől, amelyek gyermekek, fiatalok felügyeletével, gondozásával, nevelésével függ össze. A kiskorú érzelmi fejlődésének veszélyeztetése is bűncselekmény lesz.