Történelmi döntést hozott Donald Trump elnöksége első napjaiban – a magyarokra is hatással lehet
A 150 éves gyakorlatot felülíró rendelet az egyik legvitatottabb döntése az amerikai elnöknek.
Péntek délután mutatták be Berlinben Az alkotmány nyomában címet viselő kötet német nyelvű kiadását, melyben a szerző Szájer Józseffel és Gulyás Gergellyel beszélget.
Péntek délután Berlin központjában, a Konrad Adenauerről elnevezett alapítvány szervezésében bemutatták Ablonczy Bálint, a Heti Válasz újságírója könyvének német nyelvű kiadását. Ablonczy munkája idehaza tavaly jelent meg. Az alkotmány nyomában címet viselő kötetben a szerző Szájer Józsefet és Gulyás Gergelyt, az alaptörvény tervezeteinek megszövegezőit kérdezte az új alaptörvény elfogadása előtt nagy vitát kiváltó kérdésekről.
A német verzió címe Gesprache über das Grundgesetz Ungarns lett, és a bemutatóra a német címmel összhangban nagyszabású beszélgetést szervezett az alapítvány a szerzővel és a két interjúalannyal. A beszélgetést Dr. Czukor József nagykövet és Ruprecht Scholz (CDU), korábbi szövetségi védelmi miniszter vezette fel, irányítását pedig az ismert publicista, Ulrich Schacht vállalta.
A mintegy másfél órásra nyúlt program során a vitavezető újra végigvett néhány izgalmasabb kérdést, például a preambulum szerepéről, az adósságkorlátról, a szabadságjogokról, a nemzetiségekről, melyekre a résztvevők (elsősorban a könyv interjúalanyai) részletesen kifejtett, helyenként kifejezetten nagy tetszést arató válaszokat adtak.
A beszélgetés zárásaként a közönség soraiból kérdés érkezett a Frankfurter Allgemeine Zeitung munkatársától, aki kifejtette, bár az itt elhangzottak sok tekintetben megnyugtatták, ő mégis úgy érzi, hogy a magyar kormány politikája a Trianonban elcsatolt területek visszaszerzésére irányul. A szereplők válaszul elmondták, hogy a frankfurti újságíró által példaként citált idézetek a valóságban soha nem hangzottak el, és leszögezték, nincsenek területi követeléseink szomszédainkkal szemben.