„Ami történik, az nagyon érdekes. A világ változik a közösségi média, a globalizáció, a technikai újítások nyomán; az események híre egy pillanat alatt elterjed, a kormányok nem tudnak titkokat őrizni” – mondta David Kaplan, az Investigative Journalism Consultants képviseletében csütörtökön a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán (BKF). Az oknyomozó újságíró a szervezett bűnözést és korrupciós ügyeket feltáró Organized Crime and Corruption Reporting Project oknyomozó portáljának szerkesztője; 2008 és 2011 között ötven ország mintegy száz riporterének munkáját irányította az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumának igazgatójaként. Az újságíró a Gőbölyös József Soma Alapítvány meghívására, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének támogatásával látogatott Magyarországra, hogy előadásaival, és az általa vezetett tréninggel segítse a világ oknyomozó újságíróinak összefogását.
„Az oknyomozó újságírás nem túl népszerű szakma most sem, amikor óriási erejű hatalmak munkálkodnak szerte a világon, de már Teddy Roosvelt sem kedvelt minket” – mondta Kaplan, majd kifejtette: az egykori amerikai elnök idején, mintegy száz évvel ezelőtt titulálták először „szarháziaknak” az oknyomozó újságírókat. A szakember hozzátette: a „mai napig szarháziak vagyunk, ezt azonban bóknak kell tekinteni”. A jó újságírásban az oknyomozás jelen van – jelentette ki, megemlítve az 1972-es Watergate-botrányt. Az újságíró felidézte, egyetemista volt, amikor az ügy indult, és lenyűgözte a folyamat, ahogyan két újságíró romba döntötte az amerikai elnök imázsát. Ő és barátai akkor arra gondoltak: ez az a műfaj, ami által jobbá lehet tenni a társadalmat és igazi változásokat lehet hozni abba. „Ezer és ezer fiatal döntött úgy akkor, hogy belép a média világába” – emlékezett vissza Kaplan, felhívva a figyelmet az akkori körülményekre, például az internet hiányára. Hozzátette: az oknyomozó újságírás ekkor vált elfogadottá az egyes médiumoknál.
David Kaplan a ’70-es években a U.S. News & World Report politikai hetilap vezető oknyomozó újságírója volt, és állítása szerint az egész világot beutazta, míg a szervezetbűnözéssel és a korrupcióval kapcsolatos oknyomozásokat folytatott. Ezekben indította a Bad Guys blogot, munkáját több mint 20 újságírói díjjal ismerték el. A News & World Report mintegy kétmillió előfizetőt és tízmillió olvasót tudott magának, a CBS televíziós társaság az oknyomozó újságírás témáit feldolgozó főműsoridős adását egész Amerika nézte. Kaplan szerint „ez volt az oknyomozó újságírás virágkora”.