A magyar fociról írt a Champions magazin

2012. április 27. 10:14

A Bajnokok Ligája hivatalos kiadványa a magyar futball hanyatlásáról, évtizedeken át tartó sanyarú helyzetéről és esetleges jövőbeni felvirágzásáról közölt hosszú cikket. A cikk kiemeli, hogy a sportág fél évszázados alulfinanszírozottsága után az Orbán Viktor vezette kormány esélyt kínálhat a felemelkedésre.

2012. április 27. 10:14

Terjedelmes cikk jelent meg a Bajnokok Ligája hivatalos kiadványában, a Champions magazinban a magyar futball hanyatlásáról, évtizedeken át tartó sanyarú helyzetéről és esetleges jövőbeni felvirágzásáról. A cikk kiemeli, hogy a sportág fél évszázados alulfinanszírozottsága után a korábbi középcsatárból lett miniszterelnök, Orbán Viktor vezette kormány plusz forrásokat teremtve esélyt kínálhat a felemelkedésre. Ennek bizonyítéka, hogy Orbán – 1998-2002 után – második kormányfői ciklusának egyik első intézkedése egy olyan törvény elfogadása volt, amely által a cégek társasági nyereségadójukat felajánlhatják az öt kijelölt látványsport számára, s részben ennek is köszönhetően a labdarúgásba az azóta eltelt két évben 63 millió font (közel 22 milliárd forint) áramlott pályák építésére, akadémiákra és amatőrcsapatokra – olvasható a cikkben. Az írásban – amelynek címe: A béka feneke alatt – megszólal George F. Hemingway, a Budapest Honvéd kaliforniai ügyvédből lett tulajdonosa, aki vizsgázott játékvezető is. Ő arról beszél, hogy a régi kormányzat „utálta a sportot és a futball halálát akarta”, de Orbán Viktor kormányának intézkedései új reményt kínáltak a magyar sportnak.

Minden idők egyik legjobb játékosának, az Aranycsapat kapitányának, Puskás Ferencnek az anyaegyesületét 2006-ban megvásárló üzletember úgy véli, az egyetlen felemelkedéshez vezető út, ha fiatalokba fektetik a pénzt. Elmondása szerint öt igazi akadémia működik Magyarországon, ebből egyik a Honvédé. Név szerint még kettőt említ, az MTK úttörő szerepét betöltő Sándor Károly Akadémiáját, illetve a Videoton Felcsúton – ahol Orbán gyerekkora nagy részét töltötte –, lévő, éppen Puskásról elnevezett intézményét. Hemingway szerint a következő kihívás, amivel szembe kell nézniük, hogy megtartsák a kinevelt játékosokat: „Ha valakit leigazolunk Elefántcsontpartról és aztán Svájcba akar menni egy év után, és ebből a klubnak jelentős bevétele van, miért ne mehetne? De a fiatal magyar játékosat meg kell tartanunk, amíg csak lehet, meg kell győzni őket, hogy itt is van jövő számukra a futballban”.

A szerző, Paul Simpson megszólaltatja Szöllősi György szakírót, Puskás életrajzíróját, aki szerint az ország mellett a labdarúgáson is mély sebet ejtett, amikor az 1956-os forradalom leverése után 200 ezer ember hagyta el hazáját, köztük számításai szerint nagyjából 12 ezer futballista, egyúttal szinte a teljes U18-as válogatott, amely akár méltó utódja lehetett volna az Aranycsapatnak. A jelenkor lehetőségeinek és problémáinak ismertetése mellett megszólal Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság volt elnöke, korábbi köztársasági elnök, továbbá Jakab János, aki Orbán Viktor edzője volt az Erdért együttesénél. Utóbbi a 48 éves miniszterelnökről mesél a cikkben, amely egyúttal a hanyatlás főbb állomásait is sorra veszi, így az 1954-es elbukott világbajnoki finálét, az 1956-os forradalom leverését és annak következményeit, valamint a magyar válogatott legutóbbi jelentős nemzetközi szereplését, az 1986-os mexikói vb-részvételt.

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senior
2012. április 27. 12:27
"A végső csapást a Mezei György elvtárs mérte a sportágra." Hát ige, azon kívül, hogy egyszer bajnok lett a Honvéddal, majd sokadik nekifutásra a Vidivel, vékony a doktor úr. Meg kellene vizsgálni az ő dolgozatát is, vajon milyen "törzsanyagból" dolgozhatott. Orbán meg focimániában szenved, a realitások teljes figyelmen kívül hagyásával.
drieno
2012. április 27. 10:59
megjegyezném, hogy a dunai-bene fazekas féle társaság még volt eb negyedik, olimpiai bajnok az igazi érvágás a nyílék generációjának 1:1 - beni kiengedése volt, azóta a magyar csapatok produkciója egyszerűen élvezhetetlen a végső csapást a mezei györgy elvtárs mérte a sportágra a szánalmas mexikói lebőgéssel, miután a vezérürüt itthonhagyta, nem is vártunk mást, bár a mérték azért döbbenetes volt aztán jött az átmenet az állami kizsákmányolásból a magánkizsákmányolásba, az értékes sportingatlanok elkótyavetyélése, nemcsak a futball, hanem minden sport alapjainak végső lerombolása
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!