Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A részvénytársasági formában működő hazai pénzintézetek, vagyis a bankok 13 év után összességében ismét mínuszban zártak, a tavalyi évet 92,5 milliárd forint adózott veszteséggel zárták. Nyereséggel zártak viszont a szövetkezeti hitelintézetek és a fióktelepek – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete ma publikált előzetes adataiból.
A NOL összefoglalója szerint a PSZÁF megállapította: a bankok 2010-ben még 12,2 milliárd forint nyereséget tudtak felmutatni, de már az is óriási visszaesést jelentett a 2009-es 209 milliárd forinthoz képest. A bankadó 130 milliárd forintos terhet jelent, de ez egy évvel korábban is megvolt. A 2011-es veszteség egyértelműen a devizaalapú jelzáloghitelek kedvezményes árfolyamú végtörlesztésével magyarázható.
A 2010-ben még 35 milliárd forint adózás előtti nyereséget felmutató hitelintézeti szektor így 74 milliárdos mínuszban zárt, míg az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank,az Eximbank, valamint a tőzsdei elszámolásokat végző Keler adózás előtti vesztesége 35,9 milliárd forint lett – írja a NOL. Nyereséggel zártak viszont a szövetkezeti hitelintézetek és a fióktelepek.
Tavaly decemberben a hitelintézetek által a háztartásoknak és a vállalatoknak nyújtott hitelek állománya gyorsuló ütemben, egyaránt 3,3 százalékkal csökkent. A tavalyi negyedik negyedévében változatlanul nem növekedett számottevő mértékben a hitelintézetek új hitelkihelyezése és hitelállománya a kis- és középvállalkozói (kkv) szektorban.