A megyei önkormányzatok költségvetése a korábbiak alig 1-2 százalékára (!) csökkent, mivel az iskolák és a kórházak januártól az államhoz kerültek. Korábban a büdzsé nagy részét ezen intézmények után járó normatív támogatások tették ki, most viszont kiadásaikat főként a dolgozók és a képviselők bére, illetve a hivatal fenntartása jelenti – írja az Index. A szocialista Lukács Zoltán szerint Komárom-Esztergom megye esetében ez azt jelenti, hogy 265 milliós költségvetésből körülbelül 230 milliót fordít ilyen jellegű kiadásokra. „Azért nincs szükség a megyei önkormányzatra, hogy legyen, egyszerűbb lenne, ha feloszlatná magát a közgyűlés” – mondta az Indexnek a politikus.
Popovics György, Komárom-Esztergom megyei közgyűlés fideszes elnöke szerint az intézmények átadása nem jelenti az, hogy ne maradna munkája a dolgozóknak. A korábbi megyei területfejlesztési és a regionális fejlesztési tanácsok feladatai ugyanis a megyékhez kerültek át. Elmondta, hogy a költségvetés 80 százalékát tényleg működésre fordítják, de a képviselők tiszteletdíját 30 százalékkal csökkentették. A közgyűlés elnökének fizetése viszont marad. Szintén nem csökkent a Veszprém megyei közgyűlés elnökének tiszteletdíja, pedig a képviselőkét ott is megvágták.
Az Indexnek nyilatkozó kormányzati tisztségviselő elmondta, hogy központilag nem írták elő, hogy csökkenteni kellene a megyei közgyűlési elnökök bérét. Mindezt azzal indokolta, hogy az államosítások ellenére nem lett kevesebb munkája az elnököknek. Korábban ugyanis egy apparátus segítette őket, most azonban a képviselőtestületnek leginkább a saját eszére kell hagyatkoznia – írja az Index.