Az egyházak „hűbéri rendszerben kuncsoroghatnak” a kormánypártoknál, holott a bejegyzési kérelmekről független bíróságnak kellene döntenie – írta közleményében Szabó Tímea. Az Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság alelnöke szerint a kormánypártok az egész folyamatot az „egyházak méltatlan koldulásává silányították”. Hangsúlyozta, pártjuk a jogszabály vitájában is nyilvánvalóvá tette: ne törvényhozók ítélkezzenek a kérdésben, a politika tartsa távol magát egyházi és hitéleti kérdésektől. Hozzátette: az LMP továbbra is azt támogatja, hogy az egyházak bejegyzései kérelméről független bíróság döntsön, mert az Országgyűlés politikai döntéseket hoz, a politikai döntések viszont önkényességhez vezetnek.
Felhívta a figyelmet, hogy az első körben regisztráció nélkül elfogadott 14 egyház mellett a Fidesz-KDNP a második körben 85 kérelmezőből mindössze 17-ről vélte úgy hogy teljesítette az egyházi státusz elnyeréséhez szükséges kritériumokat, miközben továbbra sincs semmilyen elfogadható indoklás, miért éppen ezeket a vallási közösségeket terjesztették be. A kérelmek áttekintése után az LMP az összes olyan, szám szerint további 28 felekezet felvételét javasolta a törvény mellékletébe, amelyek megfeleltek a törvényi előírásoknak.
Szabó Tímea egyúttal súlyosan diszkriminatívnak nevezte a törvényt, mert véleménye szerint az egyesületekké fokozza le a Fidesz-KDNP által nem elfogadott közösségeket, az egyesületi forma pedig teljesen alkalmatlan egy vallási szervezet működéséhez. A képviselő az LMP nevében üdvözölte ugyanakkor a Magyar Tudományos Akadémia levelét, mert az nem foglal állást az ügyben.