Kettészakadt az ország: sokfelé már kifehéredett a táj, Budapesten megdőlt a szélrekord
A hétvégétől visszatérnek az éjszakai mínuszok is.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium eredetileg hét járást tervezett Budapestre, a kerületi polgármesterek azonban elérhetik, hogy akár minden kerület járás is legyen egyben – írja az Origo. Vita van arról is, szakemberek vagy politikusok vezessék-e a leendő hivatalokat.
Legyőzheti a fővárosi lobbi a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumot (KIM) a járások kialakítása ügyében – írja az Origo. A KIM koncepciójában 168 vidéki és 7 budapesti járás szerepelt, de ezt mind ellenzéki, mind kormányoldalról támadják. Az eddigi bírálatok a járási területek határait, illetve központját érintették. A Fidesz-KDNP egri frakcióülésén azonban felmerült egy új kifogás is. Pokorni Zoltán és más kerületi polgármesterek nekitámadtak Pesti Imre fővárosi kormánymegbízottnak, amiért Budapesten mindössze 7 járás fedné le a 23 kerületet. A polgármesterek azt szeretnék, ha minden kerület önálló járás lenne, a polgármesteri hivatalok pedig helyet adhatnának a járási hivataloknak.
Az Origo úgy tudja, hogy sem a Navracsics Tibor közigazgatási minisztert helyettesítő Szabó Erika államtitkár, sem Orbán Viktor nem foglaltak állást a vitában. A szóváltást azzal zárták le, hogy a kerületi polgármestereket tömörítő Budapesti Önkormányzati Szövetség a héten leül Pesti Imrével tárgyalni. Utóbbi a portálnak azt mondta, minden ésszerű javaslatot hajlandó megvitatni. Emellett úgy tűnik, hogy a járások Navracsics által korábban kőbevésettnek tekintett száma is változhat. A miniszter engedhet, és ez Orbán Viktornak sincs ellenére. Az Origo kormányfő közeli forrásokra hivatkozva azt írta, Orbán tarthat a budapesti lobbitól, és nem akar konfrontálódni, így ha 23 járást akarnak a fővárosba, akkor annyi lesz.
További vitát kiváltó kérdés lehet majd, hogy kik vezessék a járási hivatalokat. Az Origo úgy tudja, hogy Lázár János azt ígérte számtalan, a képviselők létszámának csökkentése miatt a parlamentből 2014-től kieső politikusnak, hogy cserébe a járási hivatalokat vezethetik. A KIM vezetői, illetve a kormánymegbízottak ugyanakkor inkább szakembereket látnának a poszton. Orbán Viktor egy, az ügyben feltett kérdés az egri frakcióülésen egyébként azt válaszolta, „fontos a bajtársiasság, de a szakmai hozzáértés is”. Azt ígérte, hogy a posztok kiosztásánál mindkettőt figyelembe veszik majd. Az Origo úgy tudja, hogy a KIM a miniszterelnök elképzeléseivel megegyezően abban gondolkodik, hogy a 2013. január 1-jén felálló hivatalokat átmenetileg szakemberek vezetik majd, 2014 után pedig a parlamentből kiszoruló politikusok veszik át a helyüket.
A járásokról szóló törvényjavaslatot egyébként múlt héten péntekre ígérte benyújtani a parlamentnek a közigazgatási államtitkár, de ezeknek a vitáknak a fényében akár több hetet is késhet a javaslat.