Hipp-hopp feloldaná a Szíria elleni szankciókat az EU
Akár január végére megoldódna a kérdés – ez a migrációra is hatással lesz.
A volt miniszterelnök szerint az IMF a különadók megszüntetését és a gazdasági alkotmányosság helyreállítását kérheti. Az EU feltétele pedig az Alkotmánybíróság és a Költségvetési Tanács jogkörének visszaállítása lehet a hitelkeretekért cserébe, mondta Gyurcsány Ferenc a Duna Televízióban.
Gyurcsány Ferenc szerint 2008-hoz hasonlóan ezúttal is készenlétihitel-megállapodást köthet a kormány a Nemzetközi Valutaalappal. A volt miniszterelnök a Duna TV-nek adott interjújában úgy vélte, ezért cserébe az IMF a különadók megszüntetését és a gazdasági alkotmányosság helyreállítását kérheti. Szerinte ugyanakkor kérdés, hogy Orbán Viktor erre hajlandó lesz-e.
A Demokratikus Koalíció elnöke szerint az Ez Európai Unió feltételei szintén a különadók eltörlése, emellett pedig az Alkotmánybíróság és a Költségvetési Tanács korábbi jogkörének visszaállítása lehet. Nem csodálkozna rajta ugyanakkor, hogy Orbán azt közölte volna a tárgyalódelegációval, hogy nem akar megegyezni az IMF-fel, mert ahhoz filozófiai, gazdaságpolitikai és politikai fordulatot kellene végrehajtania, amire nem mutatkozik hajlandónak.
Azzal kapcsolatban, hogy az államadósság-növekedés okait vizsgáló albizottság szerint a költségvetési adatok meghamisítása miatt felvethető a Gyurcsány-kormány büntetőjogi felelőssége, azt mondta: nem neki kell cáfolnia a vádakat, hanem azoknak kell bizonyítaniuk, akik megfogalmazták őket. Szerinte a jobboldalon sokan vannak, akik „a napfogyatkozástól az árvízig” mindenért őt tennék felelőssé. De kész megvívni mindenkivel, aki ezt szeretné, de ehhez „sorszámot kell tépni”.
Gyurcsány az interjúban a határon túli magyar állampolgárok szavazati joga ellen is érvelt, mondván azoknak kell dönteniük az ország ügyeiről, akik részt vesznek a közteherviselésben és közvetlenül viselik a kormányzás következményeit. Szerinte a választójog kiterjesztése a határon túl élőkre csak szembe fordítja a Magyarországon és az azon kívül élő magyarokat. Kritizálta a választójogi törvényt is. Pártja jövőbeni esélyeiről szólva úgy fogalmazott: azok lehetnek a támogatóik, akik „hisznek 2006 reformigazságában, az őszödi beszéd igazságtartalmában, akik hiszik, hogy a rendőrök a köztársaságot védték 2006-ban” és azok, akik hibái ellenére tisztességes demokratának tartják őt.
Fotó: Gyurcsány-Facebook