Itt az IMF jelentése: Magyarország már jövőre az uniós élmezőnyben lehet
A Nemzetközi Valutaalap Magyarországnak jövőre 2,9 százalékos növekedést jósol, az Európai Uniónak átlagban 1,3 százalékot.
A PSZÁF elnöke szerint nem a gyengeségünk jele, hogy tárgyalásokat kezdünk a valutaalappal.
Szász Károly szerint a kormány elmúlt másfél évben tett intézkedései az egyensúly és a stabilitás irányába mutattak, összhangban vannak a tőlünk megkövetelt lépésekkel, éppen ezért furcsállja a leminősítését. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke az Inforádióban elmondta: a megtett lépések szükségesek voltak, bár valóban sértettek befektetői érdekeket. Hozzátette: a jó irányba tett lépések előbb-utóbb eredményt hoznak. Reméli, hogy a Moody's fél éven belül átgondolja döntését. Szász az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatban úgy fogalmazott: a legjobbak is rászorulnak arra a garanciarendszerre és védőernyőre, amelyet az IMF biztosít. Ez nem a gyengeségünk beismerése, „nem kuncsorgunk vissza a Valutaalap kályhájához” – fogalmazott.
A PSZÁF-elnök szerint a bankrendszer mostanra kialakult helyzetében mind a pénzintézeteknek, mint a hiteleseknek volt szerepük. Előbbiek túlzottan áthárították terheiket a hitelesekre, utóbbiak pedig egyre kevésbé törlesztettek. Szász szerint a végtörlesztés önmagában nem megoldás, csak egy olyan lépés, ami kényszerítheti a bankrendszert arra, hogy az előálljon a rendszerkockázati probléma kezelésére kitalált megoldással. Hozzátette: a devizahitelezés nem egy-egy banknak, hanem rendszerszerűen jelent problémát.