A hatékony és a független igazságszolgáltatási tevékenység együttes megvalósítására tesz kísérletet az a reform, amelynek sarkalatos törvényeit hétfőn fogadta el az Országgyűlés – közölte Répássy Róbert. Az államtitkár szerint nem minden sarkalatos törvény készül el január elsejéig.
A hatékony és a független igazságszolgáltatási tevékenység együttes megvalósítására tesz kísérletet az a reform, amelynek sarkalatos törvényeit hétfőn fogadta el az Országgyűlés – közölte Répássy Róbert. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium igazságügyért felelős államtitkára hozzátette: az igazságszolgáltatás függetlensége alapvetően a bíró ítélkezési függetlenségén múlik, és ez minden bíró esetében garantált lesz az elfogadott jogszabályok alapján.
Répássy Róbert az eljárások elhúzódásának általános tendenciájával kapcsolatban elmondta, e tekintetben a központi igazságszolgáltatási régió, a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) és a Fővárosi Bíróság érintett elsősorban. Beszámolt arról, hogy négy kerület összevonásával létrejön egy új kerületi bíróság Dél-Pesten, ami csökkenti majd a PKKB ügyterheit. A hatékonyságot új igazgatási módszerekkel kell biztosítani – folytatta az intézményi garanciákról szólva. Kifejtette: az új modellben erős, egyszemélyi felelőshöz, az Országos Bírósági Hivatal elnökéhez kerülnek a jelentős igazgatási hatáskörök azzal, hogy az Országos Bírói Tanács „felügyelőbizottságként” gyakorol kontrollt a tevékenysége felett.
Répássy arról is beszélt, hogy várhatóan lesznek olyan sarkalatos törvények, amelyek nem születnek meg az új alaptörvény január elsejei hatályba lépéséig. Mint mondta, nem találkozott például a családvédelemről, az adózás alapvető szabályairól, az Országgyűlés ülésezéséről, a parlamenti bizottságok vizsgálati tevékenységéről szóló kétharmados jogszabályok tervezetével. Megjegyezte: a hatályos szabályokat január elsejéig mindenképpen hozzá kell igazítani az új alaptörvényhez, az pedig alkotmányos mulasztást eredményez, ha egy új, sarkalatos szabályozási terület törvénye készül el addig.