OECD: Gazdasági visszaesés vár Magyarországra

2011. november 28. 13:01

0,6 százalékos csökkenésre módosította 2012–es magyar GDP–növekedési előrejelzését az előző prognózisban jelzett 3,1 százalékos növekedésről az OECD. A szervezet a devizahitelek végtörlesztési programjának felszámolására is felszólította Magyarországot.

2011. november 28. 13:01

Magyarország recesszióba süllyed jövőre és a befektetői bizalom helyreállítása érdekében hitelmegállapodás megkötését sürgeti a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) – közölte a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) őszi világgazdasági kilátások jelentésében. A szervezet tájékoztatott, hogy 0,6 százalékos csökkenésre módosította 2012–es magyar GDP–növekedési előrejelzését az előző prognózisban jelzett 3,1 százalékos növekedésről. A visszaesést elsősorban az üzleti és a fogyasztói hangulat romlása, a jelentős költségvetési kiigazítás, illetve a szigorúbb hitelezési politikák okozzák majd. Idén a magyar GDP 1,5 százalékkal nő az előző előrejelzésben várt 2,7 százalék helyett.

Az OECD szerint a magyarországi fogyasztói bizalomra a legnagyobb veszélyt a helyi szakpolitikák miatti növekvő bizonytalanság jelenti; a gazdasági kilátásokra a tompuló világgazdasági növekedési ütem hat negatívan. Az OECD szerint a kialakult piaci feszültség jelentős mértékben korlátozza a jegybank monetáris enyhítési mozgásterét is. A párizsi székhelyű szervezet a devizahitelek végtörlesztési programjának felszámolására szólította fel Magyarországot, mivel az jelentős hitelszűkéhez vezethet. Hozzátették, a kormány által bejelentett adóemelések, a minimálbér megemelése, illetve a gyenge forint inflációs nyomást gerjeszthetnek.

A gazdasági szervezet számításai szerint idén 3,9 százalékos, 2012-ben 4,9 százalékos infláció lesz Magyarországon. A munkanélküliségi ráta 11,0 százalékról 11,9 százalékra nő 2012-ben. Az OECD 4,0 százalékos 2011. évi általános költségvetési többletet, 2012–ben 3,4 százalékos hiányt vár. A maastrichti kritériumok szerint számított GDP-arányos államadósság az idei 84,2 százalékról jövőre 85,1 százalékra, 2013–ban pedig 85,9 százalékra nő.

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vmint...
2011. november 28. 15:22
Az időarányos dolgot nem én találtam ki,hanem ők.10 év alatt 1 milla,4 év alatt 400000.Persze nem lehet napokra,hetekre lebontva számolgatni mennyi létesült vagy nem.Csak úgy gondolom nem kéne a világ nyolcadik csodájaként ünnepelni,hogy egy év alatt 36000 emberrel többen dolgoznak.Ráadásul ez is vidékenként változó,a környékünkön egy majd 2 évtizede JÓL menő multi cég most szerelt le egy gyártósort és elvitte Angliába!!! Mert ott megéri neki,itt meg nem.Ennyit a vállalkozásbarát környezetről és a munkahelyteremtésről.Elhiszem,hogy több kubikos és parki gazszedő van,de ezzel kb. nullát haladtunk előre.
G. Pantyelejevics
2011. november 28. 14:39
Rohadt OECD! Rohadt IMF! Rohadt Moody's! Rohadt EU! Rohadt USA! Me' mindig csak báncsák a kisebbet?! Na majd jól megmondjuk ezeket is az óvónéninek!
tarackos
2011. november 28. 13:42
Én nem értem, mindenki mást mond mint a jobbkéz aki szerint 0,5-1% lesz a növekedés...
Mirmur
2011. november 28. 13:27
Tökéletesen világos: itt minden szervezetnek egyetlen egy dolog fáj, és ezért lett "bóvli" az ország: hogy ti. a bankokat a végtörlesztés megfosztja profitjuk egy kicsiny töredékétől. Az fáj nekik, amivel a magyar adósok kiszabadíthatók a rabszolgaságból. Az fáj nekik, ami racionálisan az ország, a gazdaság javára van. Az fáj nekik, ami egy kicsit jobb és igazságosabb. Húzzanak a gec*be. Ezeket tényleg el kellett volna söpörni, ha nem korábban, legalább a ruszkiknak. vagy másoknak, a jövőben. Az írmagjukat is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!