Hont András az ATV-ben: Ne tagadjuk már el, hogy a 2022-t megelőző tíz évben mérhető reálbér-növekedés volt (VIDEÓ)
Megzavart egy-két fejtegetést a statisztika az ATV péntek esti műsorában.
0,6 százalékos csökkenésre módosította 2012–es magyar GDP–növekedési előrejelzését az előző prognózisban jelzett 3,1 százalékos növekedésről az OECD. A szervezet a devizahitelek végtörlesztési programjának felszámolására is felszólította Magyarországot.
Magyarország recesszióba süllyed jövőre és a befektetői bizalom helyreállítása érdekében hitelmegállapodás megkötését sürgeti a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) – közölte a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) őszi világgazdasági kilátások jelentésében. A szervezet tájékoztatott, hogy 0,6 százalékos csökkenésre módosította 2012–es magyar GDP–növekedési előrejelzését az előző prognózisban jelzett 3,1 százalékos növekedésről. A visszaesést elsősorban az üzleti és a fogyasztói hangulat romlása, a jelentős költségvetési kiigazítás, illetve a szigorúbb hitelezési politikák okozzák majd. Idén a magyar GDP 1,5 százalékkal nő az előző előrejelzésben várt 2,7 százalék helyett.
Az OECD szerint a magyarországi fogyasztói bizalomra a legnagyobb veszélyt a helyi szakpolitikák miatti növekvő bizonytalanság jelenti; a gazdasági kilátásokra a tompuló világgazdasági növekedési ütem hat negatívan. Az OECD szerint a kialakult piaci feszültség jelentős mértékben korlátozza a jegybank monetáris enyhítési mozgásterét is. A párizsi székhelyű szervezet a devizahitelek végtörlesztési programjának felszámolására szólította fel Magyarországot, mivel az jelentős hitelszűkéhez vezethet. Hozzátették, a kormány által bejelentett adóemelések, a minimálbér megemelése, illetve a gyenge forint inflációs nyomást gerjeszthetnek.
A gazdasági szervezet számításai szerint idén 3,9 százalékos, 2012-ben 4,9 százalékos infláció lesz Magyarországon. A munkanélküliségi ráta 11,0 százalékról 11,9 százalékra nő 2012-ben. Az OECD 4,0 százalékos 2011. évi általános költségvetési többletet, 2012–ben 3,4 százalékos hiányt vár. A maastrichti kritériumok szerint számított GDP-arányos államadósság az idei 84,2 százalékról jövőre 85,1 százalékra, 2013–ban pedig 85,9 százalékra nő.