Minisztert csinál Kennedyből Donald Trump
Jön az amerikai egészségügy és élelmiszeripar forradalma?
Sokszorosára nőhet azok patikában hagyott pénze, akik nem fogadják meg orvosuk tanácsát, és nem kezdenek egészséges életmódba. A kormány napokon belül dönt a „beteg-együttműködési programról”.
Büntetést fizetnek jövőre azok a betegek, akik nem követik orvosaik utasításait - írja szerdán a NOL. A lap birtokába került kormányzati dokumentumból kiderül, az egészségbiztosító a jövőben csökkentheti majd a gyógyszerekhez való közösségi hozzájárulást, amennyiben az orvos úgy ítéli meg, hogy páciense nem fogadott szót, és nem szokott le a dohányzásról, nem fogyott, vagy kezdett sportolni, esetleg nem szedte megfelelően korábban felírt orvosságait. A „beteg-együttműködési programot” először a keringési problémákkal élők és a krónikus tüdőbetegségben szenvedők körében vezethetik be. A lap szerint az egyéni büntetések egy jelenleg 1500–3000 forintos gyógyszerköltséget akár 4–6 ezer forintra emelhetnek majd. Amint azt a NOL írja, a Széll Kálmán Tervben foglaltak nyomán a ciklus végéig összesen 120 milliárd forinttal, a büdzsé harmadával szűkítik a gyógyszerek támogatását.
Tovább szűkítenék a közgyógyellátás keretében elérhető orvosságok számát, a rászorulóknak januártól az adott terápiára szolgáló szerek közül már csak a legolcsóbbat, az eddigi háromhavi adag helyett pedig csak egy hónapra elegendő gyógyszert írhatnának fel az orvosok - közli a portál. Fokozatosan bevezetnék azt is, hogy a receptre konkrét márkanév helyett csak a hatóanyag nevét írhatná fel az orvos.
A nagyon drága és ritka betegségek esetén az első néhány kezelést a gyártónak kellene finanszíroznia, és annak finanszírozását a biztosító csak javulást mutató eredmények esetén folytatná.