Nem Csurka világképe jelenti a veszélyt; a szélsőséget másutt kell keresni
A tömeg nem fideszes, miépes, csurkista vagy orbánista, hanem „keresztény és magyar”, akik egy bő ezeréves identitás kontinuitására építenek. Ungváry Zsolt írása.
Nem lépünk semmilyen kapcsolatba a Jobbikkal, de közelről fogjuk figyelni a tavasszal kibontakozó kampányt - áll a WikiLeaks által kiszivárogtatott, April Foley által írt levélben. Az amerikai nagykövetség Vona Gáborról készült portréja nyilvánosságra került.
„Jobbról érkező, növekvő horda” - így jellemezte a Magyar Gárdát 2008-as jelentésének címében az USA budapesti nagykövetsége, amely a gárda Hősök terén tartott avatási rendezvényéről tudósított. A követség WikiLeaks által kiszivárogtatott jelentéseiből egy távolságtartó, ámde annál érdeklődőbb amerikai nézőpont rajzolódik ki, amely a Jobbik térnyerésével többször kikérte a radikálisokról a magyar politika vezető alakjainak véleményét is - írja az Origo.
„Fenntartjuk azt a régóta fennálló politikánkat, hogy nem lépünk semmilyen kapcsolatba a Jobbikkal, de közelről fogjuk figyelni a tavasszal kibontakozó kampányt” - áll egy másik, April Foley nagykövet által aláírt jelentésben. A nagykövet a Jobbik térnyerését jelentős mértékben a Magyar Gárda szereplésének tudja be. A budapesti amerikai nagykövetség sosem beszélgetett a Jobbik vagy a Magyar Gárda vezetőivel, helyette politikai elemzőktől és a sajtóból tájékozódott róla. A nagykövetség ezek alapján 2009 májusában egy saját legitimációjáért dolgozó pártot látott.
Vonáról 2009 elején készült részletes portré, mely alapján Vona a Jobbik élén háborút vívott a többi magyar szélsőjobboldali szervezettel, hogy megszerezze a radikálisok közötti dominanciát, majd a „cigánybűnözés” jelszava köré szervezte politikai programját, amelyet a „minden-ellenesség” dominál. A nagykövetség Vona Gábor és Morvai Krisztina között feszülő ellentétekről is beszámolt.