Lázár János olyan ajánlatot tett Karácsony Gergelynek, amilyet Magyarországon még sohasem láttunk
„Egy csekk és más semmi: rajta 5000 milliárd” – írja a miniszter.
Személyeskedésbe csapott át a jövedékiadó-emeléséről szóló záróvita, amikor Schiffer András a söripar esetleges lobbijáról beszélt felszólalásában, amit Lázár János visszautasított. Az LMP-s politikus szerint Lázár bolsevik típusú érvelést alkalmaz, mire válaszul a fideszes politikus Schiffer felmenőivel vágott vissza. A törvényt végül elfogadta a parlament.
Személyeskedő szópárbajba csapott át Lázár János és Schiffer András között a jövedékiadó-emelésről szóló záróvita. Mindhárom ellenzéki frakció azt kifogásolta, hogy a kormányoldal végszavazás előtti módosítókkal akarja átírni a már megtárgyalt előterjesztést. Schiffer András szerint például az egyik indítvány esetében felmerül, hogy azt a „söripari lobbi mondta tollba”. Lázár János visszautasította, hogy lobbiérdekek képviseletével vádolják a kormányoldalt.
A vita azután mérgesedett el, hogy Schiffer azt mondta: nem lepi meg, hogy Lázár a vitában „továbbra is azt a bolsevik típusú érvelést alkalmazza, hogy mindenki, aki vele ért egyet, a világos oldalon áll, mindenki, aki a másik oldalon van, az a sötét oldal”. Schiffer szerint ez kezd unalmassá válni és jó lenne, ha lejönnének erről a gondolkodásról és arra figyelnének, ami egy-egy kritikai észrevételben elhangzik. Lázár erre úgy reagált: „Ebben a teremben olyan emberek ülnek - még a szocialisták között is -, akiknek nincsenek ilyen tapasztalatai. Ön az egyetlen, aki tapasztalatokkal rendelkezik a bolsevik mentalitást illetően, családi alapon, úgyhogy azt kérem, hogy ezt hagyja abba” - fogalmazott.
Schiffer szerint Lázárnak ezzel „sikerült újabb erkölcsi mélységeket elérnie, és nyilván ez a folyamat folytatódni fog”. Hozzátette: eddig a Fidesz volt okkal felháborodva, amikor mások arról beszéltek, a kormánypárti politikusok szülei mit csináltak az előző rendszerben. Mint mondta, ezt ő is alávalónak tartja, most viszont Lázár is ezzel „az aljas módszerrel” élt. „Az a helyzet, hogy nekem a felmenőim nem bolsevikok voltak, a bolsevikok őket bezárták börtönbe 1950-ben” - jegyezte meg az LMP frakcióvezetője. Hozzátette: az LMP az egyetlen frakció, amelyben nem ülnek olyanok, aki az állampártnak is tagjai voltak.
Lázár szerint az ellenzék képviseli a lobbiérdekeket?
Az LMP-s politikus ezután újból rákérdezett a söripari lobbira, amelyet Lázár újfent visszautasított. A Fidesz frakcióvezetője a hasonló viták elkerülése érdekében arra kérte Schiffert, hogy az ne vádolja bolsevizmussal a kormánypárti frakciót. Lázár emellett leszögezte, a javaslat minden pontja adóemelést jelent, így érthetetlen lobbiérdekek érvényesülésére hivatkozni. Megjegyezte viszont, hogy szerint az ellenzéki pártok formai kifogásokkal akarják elérni, hogy „ma ne döntsünk erről, nyilvánvalóan a szerencsejáték-, dohány- és alkohol-lobbi érdekében”.
A parlament végül a fideszes módosítók jóváhagyása után 244 igen, és 85 nem szavazat mellett elfogadta a jövedéki adók emeléséről szóló előterjesztést. Így november 1-jétől 13 forinttal, 110 forintra emelkedik a gázolaj jövedéki adója, emellett nő a szeszesitaloké, valamint a dohánytermékeké is. Öt-, illetve hatszorosára emelkedik a pénznyerő játékautomaták tételes adója, és január 1-jétől megadóztatják az online szerencsejátékot is.