Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
A bankrendszer befagyásáról és több mint ezer milliárd forintos veszteségről beszélnek elemzők a Fidesz-frakció árfolyamrögzítésről szóló tervei kapcsán. A negatív előjelek a tőzsdén és a forintárfolyamon már megmutatkoztak.
„Iszonyatos hatása” lehet a kormány terveinek a forintra – mondta a Világgazdaság Online-nak egy névtelenséget kérő közgazdász az árfolyamrögzítésről szóló tervek pénteki ismertetése után. A bankrendszer befagyása és több mint ezer milliárd forintos veszteség is felmerült az első reakciók közt, a tőzsde pedig rendkívüli zuhanásba kezdett pénteken, így az OTP részvényeinek kereskedését egy időre fel kellett függeszteni. A hír hatására a forint is jelentősen gyengült az euróval és a svájci frankkal szemben.
Átgondolatlan, rossz politikai logikát követő javaslatnak minősítette a kormány felvetését Oszkó Péter. A volt pénzügyminiszter többek között azt kifogásolja, hogy ezzel a kormány teljes egészében a bankrendszerre hárítaná át a devizahitelezés megoldását. Elemzők szerint a tervezet olyan mértékű veszteséget okozna a bankoknak, hogy azok tőkebevonásra kényszerülnének.
A Lázár János által ismertetett elképzelés kötött árfolyamú, egyösszegű végtörlesztést tenne lehetővé a devizahiteleseknek. Az eurót 250, a svájci frankot 180 forinton rögzítenék, és minden ebből adódó pénzügyi terhet a bankokra hárítanának. Az árfolyamrögzítés lehetősége azokra a devizahitelesekre is kiterjedne, akiknek az elmúlt hónapokban mondta fel szerződésüket a bank. Akinek nincs pénze visszafizetni a hitelt, az a Fidesz-frakció javaslata alapján forintalapú hitelt vehetne igénybe.