Maroknyi magyar a tenger partján
Egykori kikötővárosunk, Fiume nem csak a kikötőbakok felirataiban őrzi magyarságát: apró magyar közössége mellett a helyi horvátok is egyre inkább elismerik a „magyar aranykor” örökségét.
Egyre több befektető kíván megszabadulni MOL részvényeitől, annak ellenére, hogy a magyar és a horvát vezetés egyaránt cáfolja a cég politikai válságát. A veszteség két nap alatt mintegy 80 milliárd forint.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium kommunikációért felelős államtitkársága és a horvát igazságügyi minisztérium és a horvát főügyészség is cáfolja, hogy köze lenne a MOL-ügyhöz. Ezt igazolja Jadranka Kosor horvát miniszterelnök kijelentése is, miszerint a magyar-horvát viszony kiváló, Mol-INA ügy pedig csakis üzleti kérdés és így is kell kezelni.
Orbán Viktor strasbourgi nyilatkozatára - miszerint a magyar állam tulajdonosként a MOL és az INA közötti szerződés semmilyen módosításához nem járul hozzá - Davor Stern, az INA felügyelőbizottságának elnöke annyit fűzött hozzá, hogy nincs szükség a MOL és az INA közötti szerződés újratárgyalására, amíg nem határozzák meg az INA stratégiai fejlesztési irányait. Ennek összhangban kell lennie Horvátország energetika-stratégiai érdekeivel.
A politikusok nyilatkozatai ellenére a piac szerint politikai viharba került a Mol, ezért is indult meg a részvények tömeges eladása, egy nap alatt mintegy 3,5 százalékkal csökkentve a magyar olajvállalat papírjainak árfolyamát. Az esés csaknem 80 milliárd forint veszteséget okozott a részvényeseknek.