Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
A szervezet levélben figyelmeztette a parlamenti képviselőket arról, hogy szerintük az új közbeszerzési törvény növelheti a korrupció kockázatát. Az LMP szerint is elfogadhatatlan a törvényjavaslat, ezért számos módosítót nyújtanak be hozzá.
Levelet írt a képviselőknek a Transparency International Magyarország (TI) az új közbeszerzési törvény miatt, melyben a törvényjavaslat korrupciós kockázataira hívja fel a figyelmet. A TI szerint a legnagyobb probléma, hogy a közösségi értékhatár alatti beszerzéseknél az ajánlatkérők szabadon alakíthatják ki eljárásrendjüket, amelyhez nem kapcsolódik majd megfelelő ellenőrzés. Az évente 1500 milliárd forint elköltését szabályozó eljárás az érdekellentétek és a korrupciós kockázatok miatt széleskörű egyeztetést indokolt volna, ám ez elmaradt.
Problémának látja a TI, hogy a jelenleg az országgyűlés felügyelete alatt álló Közbeszerzések Tanácsát a kormány irányítása alatt álló hatósággá kívánják alakítani. Szerintük így a végrehajtó hatalom képes lesz befolyást gyakorolni az elsőfokú jogorvoslati fórumra.
A törvényjavaslat jelentős hiányosságának tartják, hogy keretjogszabályi struktúrára való hivatkozással számos kiemelten fontos területtel nem foglalkozik. A problémák egy részét kiveszik a közbeszerzési törvényből, így számos alapvető kérdést nem törvényi szinten szabályoznak. Emellett szerintük az új törvény túlzott rugalmasságot hozhat létre, mivel a nemzeti eljárásrendben lehetővé teszi egyedi eljárásrendek kialakítását. Ez pedig megfelelő ellenőrzés nélkül a közpénzek hatékony és átlátható felhasználását veszélyezteti.
Az LMP-nek sem tetszik
Jelenlegi formájában elfogadhatatlan az új közbeszerzési törvényjavaslat az LMP szerint, mert az nem visszaszorítja, hanem tovább növeli a korrupciós lehetőségeket, ezért számos módosító javaslatot nyújtanak be hozzá. Kifogásolják egyebek mellett, hogy az ingatlanvásárlásokat és a nemzetközi projektekhez kapcsolódó beszerzéseket is kivonná a törvény a közbeszerzések hatálya alól és tovább növelné a mentességet biztosító értékhatárokat áru és szolgáltatás esetében 25, építkezési projekt esetében 150 millió forintra.
A párt módosítóival azt is szeretné elérni, hogy formai okokból ne lehessen kizárni cégeket a közbeszerzésből, teljesen átláthatóvá váljon a közbeszerzési dokumentáció, ezen belül az alvállalkozói szerződések is nyilvánossá váljanak. Az LMP létrehozna egy olyan adatbázist, amelyben a dokumentációk elérhetőek lennének. Javasolják továbbá, hogy a közbeszerzésekkel foglalkozó köztisztviselők rotálódjanak és drasztikusan szűkítenék a közbeszerzési eljárás-mentes területeket.