Húsz és harminc év közötti fiatalok, az újságíróktól a földrajztudósokig érkeznek tágabb régiónkból hazánkba a Young Citizens Danube Network meghívására. Térségünk legégetőbb problémáiról beszélgetnek majd az Andrássy egyetemen rendezendő konferencián a meghívottak.
A Young Citizens Danube Network egy ifjúsági kezdeményezés, amely az Európai Duna Stratégián alapszik, melynek célkitűzése, hogy erősítse a régióban az egyes országok együttműködését. Éppen ezért a YCDN célja az, hogy kapcsolatot teremtsen a dunai régióban élő fiatalok között a mindennapi kommunikációban, lehetőséget nyújtson ötlet- és információcserére, valamint szem előtt tartva az európai értékeket - mint a fenttartható fejlődés, emberi jogok és demokrácia - egy összetartó régiót teremtsen, tudta meg a Mandiner Vargha Katalintól, a kezdeményezés egyik koordinátorától. A YCDN tavaly júliusban Novi Sadban indult útnak egy konferencián, az elkövetkezendő pár évben fő céljuk, hogy a hálózatot még ismertebbé tegyék.
Ennek egyik állomása az a konferencia, amit Budapesten rendeznek június 17-19. között az Andrássy egyetemen. A konferenciára olyan 20 és 30 év közötti fiatalok érkeznek a fővárosba a Duna-régió országaiból, akik szakmai hátterüket és tanulmányaikat illetően minden szakterületet képviselnek az újságíróktól a földrajztudósokig. A rendezvényen a résztvevők különböző workshopokon vitatják meg a térség aktuális problémáit. Hogy miért pont a magyar fővárosra esett a szervezők választása? „Budapesten a fő szerepet az Andrássy Egyetemen tanuló hallgatók játszák, itt tanul a két fő szervező is, hozzájuk csatlakoznak a csapatot alkotó országfelelősök, akik többek között a CEU, Corvinus és ELTE hallgatói avagy volt hallgatói. Budapest a jelenlegi magyar EU-elnökség szempontjából is tökéletes hely a konferencia megrendezésére” - magyarázta a Mandinernek az egyik szervező.
A négy workshop témái a következők. Az első pillér a Duna-régió összekapcsolását jelenti a többi régióval: nemzeti identitás, mítoszok és érzések, a sztereotípiák megtörése. A második pillér a környezet védelme: klímaváltozás, biodiverzitás, a levegő és víz minősége. A harmadik pillér a jólét megteremtésére épül: hogyan reagáltak az egyes országok a gazdasági válságra és milyen befolyással van ez a jövőre. Végezetül a negyedik pillér a Duna-régió megerősítésére vonatkozik, vagyis hogy hogyan ellensúlyozható az emberkereskedelem a Dunai régióban. A konferencia záró aktusaként a workshopokról egy jelentés készül, amely a későbbi konferenciák alapjául fog szolgálni.