Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Magyarország célja, hogy a biotechnológia terén a térség vezető központja, 2020-2025-re az EU tíz legjobb biotechnológiai központja között legyen - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kedden Budapesten, a Richter Gedeon Nyrt. konferenciáján.
Az unió versenyképességének erősítése nagyban múlik az új feltörekvő iparágak, így a biotechnológia sikerén is, amelyet az EU 2020 stratégia is magába foglal. A nemzetgazdasági miniszter a konferencián hangsúlyozta: Magyarország elkötelezett a kreatív iparágakat középpontba állító gazdaságpolitika mellett, amihez részben már megteremtették a feltételeket.
Az új Széchenyi-tervben, a Széll Kálmán-tervben, a korábbi akciótervekben azt a célt tűzték maguk elé, hogy Magyarország legyen a térség, és az EU egyik, ha nem legversenyképesebb országa az adózás és az élőmunkát terhelő járulékok terén. A Széchenyi-terv szerint hét kitörési pont van, köztük az egészségipar és az innováció. Ezen belül meghatároz négy alágazatot, a gyógyszeripart, a biotechnológiát, az orvosi műszergyártást és a balneológiát.
Magyarországot mind hagyományai, mind nagy orvosi egyetemei alkalmassá teszik arra, hogy a térség vezető, illetve az EU tíz legjobb biotechnológiai központjainak egyike legyen. Sok teendőre van azonban még szükség, ezek között az adózás területét, a kutatás-fejlesztés GDP arányos szintjének mértékét, a képzést és a nagy orvosegyetemek körüli vállalkozói innovációs tudásparkok megépítését említette a miniszter.